Dom szkieletowy

Dom szkieletowy to bardzo fajna alternatywa dla zwykłego murowanego domu. Jednak zanim zdecydujemy na taki dom, to warto poznać jego zalety, jak i wady.

Dom szkieletowy

Wokół domu szkieletowego narosło wiele mitów. Domy o tej technologii są wznoszone w wielu krajach, jak również w Polsce są coraz bardziej popularne. Szczególnie wzrosła ich popularność w okresie trwania pandemii. Takie domy są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, którym się śpieszy. Konstrukcję tego domu buduje się od dwóch do czterech miesięcy, wszystko zależy od tego, jaki wybierze się projekt. Jak większość domów, ten też musi mieć fundamenty. Dlatego dobrze jest wcześniej na działce wylać tradycyjne fundamenty albo płytę fundamentową pod prefabrykowany. Pod lekki dom mogą być też wykonane słupki fundamentowe. Warto wiedzieć, że podczas budowy domu szkieletowego nie ma tak zwanych prac mokrych i nie ma potrzeby robienia długich przerw technologicznych. W takim domu stropy robi się z drewnianych belek, a nie jak w przypadku murowanych domów z betonu.

Wady domów szkieletowych

Wadą takiego domu jest, to, że najlepiej przygotować wszystkie środki finansowe od razu. Szybko się buduje, to szybko się płaci. Co ważne, takiego domu nie należy zostawiać w trakcie budowy z otwartą budową pod tak zwaną chmurką. Wtedy nie wiadomo jak szybko może zmienić się pogoda na deszczową bądź w burzę, co nie wpłynie dobrze na konstrukcję domu na tym etapie. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość to można wybrać firmy, które niektóre części domu szkieletowego robią w swoich halach magazynowych i tam łączą ściany domu. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kłopotów. Na etapie projektu takiego domu warto też uwzględnić jakieś cięższe rzeczy w postaci mebli, większych szaf, które chcemy na przykład powiesić na ścianie. Ten dom jest lekki, dlatego podczas budowy warto dodać dodatkowe wzmocnienia na ścianach tam, gdzie będziemy chcieli umieścić cięższe meble. Podkład podłogowy z płyty suchej zabudowy na stropie drewnianym musi być odpowiednio przygotowany. Istnieje możliwość zrobienia na parterze tradycyjna podłoga betonowa o dużej nośności.

Ogrzewanie domów szkieletowych

Plusem takich domów szkieletowych jest też ich ogrzewanie. Jest tutaj mniej możliwości ogrzewania niż w domach murowanych, ale za to dużo szybciej podnosi się temperatura. Najczęściej zaleca się, by domy szkieletowe ogrzewać prądem, gdyż można ustawić taką temperaturę w środku, by nie grzało cały czas i we wszystkich pokojach. Plusem takiego ogrzewania jest to, że jeśli nie korzystamy z któregoś z pokoju, to możemy go nie nagrzewać, co wiąże się z tym, że zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. Warto też dodać, że w okresie zimowym, przy dobrze zrobionej energetyce woda w rurach w domu szkieletowym nie zamarznie nawet przez cały czas trwania mrozów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here