monety
fot. Pixabay.com

Polska staje się liderem płatności bezgotówkowych. Kto jeszcze płaci gotówką? Okazuje się, że tradycyjny pieniądz odchodzi powoli do lamusa. W końcu mamy świadomość w zakresie zalet korzystania z płatności kartą płatniczą. Dlaczego gotówka nie jest już głównym środkiem płatniczym? Szczegóły poznasz, czytając poniższy tekst.

Płatności gotówką są passe

Przez lata płacono gotówką, to nowoczesna technologia i bankowość mobilna przyczyniła się do pojawienia się na rynku nowej formy płatności. Co ważne, plastikowy pieniądz z miejsca zdobył uznanie użytkowników i dzisiaj większość z nas nie myśli nawet o tym, by nosić w portfelu gotówkę.

Mamy świadomość, iż gotówka wcale nie jest bezpieczna. Czy wiesz, że jest to nośnik, na którym gromadzi się najwięcej bakterii i rozmaitych wirusów? W czasie pandemii koronawirusa wręcz zalecane jest, by nie korzystać z tradycyjnej formy płatności, by minimalizować ryzyko zakażeń poprzez wymianę pieniędzy.

Co więcej, gotówka może łatwo ulec zgubieniu, zniszczeniu, a nawet kradzieży. Płatność kartą zapobiega takim zdarzeniom. Zgubiona karta nie jest już do wykorzystania, bo przecież transakcje zabezpieczane są indywidualnym kodem PIN. To samo dzieje się w przypadku kradzieży karty. Ktoś wspomni, że przecież powszechne są już płatności zbliżeniowe. Rzeczywiście, natomiast te są możliwe bez podania kodu pin do kwoty 50 lub najwyżej 100 złotych. Skradziona karta płatnicza może być zresztą od razu zablokowana – wystarczy telefon do banku, by osoba niepowołana nie zapłaciła kartą nawet złotówki. Zniszczenie karty płatniczej także nie powoduje utraty pieniędzy, są one przecież ulokowane na koncie bankowym.

Coraz więcej osób w ogóle nie wypłaca gotówki z bankomatów, realizujemy płatności kartą, płatność telefonem czy płatność BLIK. Taka tendencja jest wyraźnie widoczna przede wszystkim wśród młodych Polaków. To oni mogą sprawić, że Polska stanie się drugą Szwecją. W tym kraju gotówka już praktycznie wyszła z obiegu.

pieniadze
fot. Pixabay.com

Kto woli gotówkę?

Gotówkę nadal wybierają seniorzy. Ci korzystają z tradycyjnej formy płatności z przyzwyczajenia. Seniorzy nie mają też zaufania do banków i nie potrafią obsługiwać nowoczesnych technologii, chociaż i oni coraz częściej doskonale radzą sobie w zakresie korzystania z internetowych platform bankowych. Seniorzy pozostają jednak grupą, dla której to gotówka pozostaje głównym środkiem płatniczym. Nadal zdarza się, że emerytura przesłana na konto od razu zostaje w całości wypłacona w bankomacie. Nie jest to dobry nawyk, a kampanie społeczne mają na celu zmianę tych przyzwyczajeń.

dwiescie zlotych
fot. Pixabay.com

W internecie bez gotówki

Należy także wspomnieć, że Polacy coraz chętniej robią zakupy w internecie. E-sklepy cieszą się ogromną popularnością nie tylko w czasie pandemii koronawirusa. Nawet 70% użytkowników sieci przyznaje, że robi zakupy online raz w miesiącu, a większość potwierdza, że nabywa określone produkty przez internet regularnie i nawet raz w tygodniu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zakupy w sklepie internetowym są komfortowe, bezpieczne, szybkie. Dają możliwość dostępu do szerokiego asortymentu i niższych cen. Potencjalny klient może poznać szeroki opis produktu a także opinie innych użytkowników. Co więcej, bez problemu może porównać propozycje konkurencji, by wybrać najlepszą opcję. Nie ogranicza pora dnia i nocy ani lokalizacja. Użytkownik sieci ma dostęp do sklepów z całego świata. Płatność za zakupy w sieci odbywa się w błyskawicznym tempie, przelewem za pośrednictwem platformy internetowej banku albo BLIK. Ciekawostką jest to, że przeciętny użytkownik robiący zakupy w internecie, wcale nie korzysta już ze stacjonarnych komputerów, ale najczęściej z nowoczesnego smartfona. Jak widać, gotówka przestaje być już potrzeba. Za zakupy internetowe zapłacimy również przy odbiorze, a większość kurierów posiada terminal płatniczy. Nawet ten sposób odbioru przesyłki nie wymaga posiadania gotówki.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here