mleczaki
fot. Pixabay.com

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty wraz z dzieckiem? Dla wielu to prawdziwa trauma, chociaż jeśli rodzice wybiorą odpowiedni gabinet, pierwsze spotkanie ze stomatologiem będzie przebiegać w naprawdę miłej atmosferze. Warto walczyć ze stereotypem, zgodnie z którym u dentysty odczuwa się jedynie ból. Dzisiaj to profesjonalne gabinety, a regularne wizyty przyzwyczają dziecko do dbania o zęby.

Pierwsze mleczaki

Większość specjalistów potwierdza, że pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się wraz z dzieckiem, kiedy wyrośnie mu pierwszy mleczak. To wtedy można ocenić już stan uzębienia, przeprowadzić kontrolę ząbków, które są widoczne. Oczywiście, dentysta będzie niezbędny również wtedy, gdy maluch przechodzi nad wyraz bolesne ząbkowanie. Niestety, niejednokrotnie zdarza się tak, że w jamie ustnej pojawia się stan zapalny, konieczny do natychmiastowego leczenia. Zdarzają się też inne problemy z ząbkowaniem, które należy konsultować ze stomatologiem, ale wynika to raczej z indywidualnych przypadków, nie jest to reguła.

Wizyta u stomatologa w celu kontroli pierwszych mleczaków nie wywołuje bólu u dziecka. Lekarz raczej ogląda uzębienie, sprawdza, czy mleczaki dobrze rosną. Jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości, można natychmiast reagować.

stomatolog dla dziecka
fot. Pixabay.com

Obowiązkowa wizyta u dentysty

Niestety, okazuje się, że powszechna jest próchnica na zębach dzieci i to już w przypadku zębów mlecznych. Wpływ na to ma oczywiście nieodpowiednia dieta, ale też zła higiena jamy ustnej. Ponieważ dentysta dziecięcy nie jest lekarzem, którego odwiedza się obowiązkowo, chociażby w ramach corocznych bilansów, rodzice bardzo często bagatelizują rutynowe kontrole. Stomatolog dziecięcy odwiedzany jest więc dopiero wtedy, gdy pojawia się problem, najczęściej silny ból. Dokładnie tak samo jest, jeśli weźmiemy pod uwagę specjalistę, jakim jest ortopeda dziecięcy. Wizyta u niego następuje wtedy, gdy rodzice zauważają wady postawy, a przecież zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Profesjonalne gabinety dentystyczne

Mały pacjent w gabinecie dentystycznym ma z reguły kilka lat. By nie bał się dentystycznego fotela, warto, by gabinet był właściwie dostosowany. Jeśli będzie tak samo kolorowy i atrakcyjny, jak przedszkole, zapewne kontrola zębów przebiegnie w lepszym komforcie. Współczesny stomatolog dla dziecka oferuje nie tylko kolorowe plomby, ale i nagrody za dzielne odbycie wizyty. Coraz częściej na ścianach znajdują się projektory, które podczas leczenia na fotelu dentystycznym wyświetlają bajki.

Nie da się ukryć, że priorytetem jest też dobre podejście stomatologa do małego pacjenta. Tak samo jak kąpiel dziecka może być początkowo traumatycznym przeżyciem, ale z czasem stanie się ulubioną zabawą, tak samo wizyta u dentysty może być naprawdę przyjemna. Pierwsze mleczaki czy pierwsze stałe zęby mogą być powodem do dumy, a nie czynnikiem , który wymusza konieczność pójścia do dentysty.

zab i szczoteczka
fot. Pixabay.com

Dentysta dla dziecka – jak wybrać?

Rodzice nie powinni kierować się lokalizacją gabinetu dentystycznego, ale raczej doświadczeniem w przyjmowaniu najmłodszych pacjentów. Warto najpierw odwiedzić wraz z dzieckiem gabinet dentystyczny. Dobry stomatolog wyjaśni działanie wszelkich sprzętów, opowie, jak będzie przebiegała wizyta, da rady dotyczące dbania o małe ząbki każdego dnia. Dopiero później dziecko powinno usiąść na fotelu dentystycznym. Kiedy dokładnie wie, co lekarz będzie robił, nie będzie odczuwało strachu.

Nie ma wątpliwości, że znaczenie ma wyposażenie gabinetu dentystycznego, dlatego warto stawiać na profesjonalizm. Nie da się niestety ukryć, że lepiej wyposażone pozostają prywatne gabinety dentystyczne dla dzieci i na takie dobrze jest stawiać, jeśli chodzi o pierwszą wizytę.

Ważna jest także rola rodziców, bo dbanie o zęby powinno odbywać się każdego. Dzisiaj do wyboru mamy magiczne szczoteczki, kolorowe pasty, żele, które barwią ząbki i pokazują niedoczyszczony osad. Warto z tych elementów korzystać, by mycie zębów każdego dnia przebiegało w sposób naprawdę przyjemny i stało się raczej nawykiem, a nie przykrą koniecznością.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here