zwolnienia komorników z podatku VAT
Uncategorized

Podstawowe zadania komornika.

Zmiany w przepisach dotyczące zwolnienia komorników z odprowadzania podatku VAT od świadczonych usług zostały ogłoszone 31 grudnia 2018 roku przez ministra finansów. Komunikat wskazywał, że żadne czynności komornicze postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego nie będą podlegały opodatkowaniu. Skąd taka decyzja i jakie korzyści niesie?

Poprzednie nowelizacje ustaw, a zniesienie opodatkowania

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakiego powodu nastąpiła taka zmiana, należy cofnąć się do początku roku 2018, kiedy w życie weszły dwie nowelizacje ustaw obejmujących prawa i obowiązki komorników. Zmiany w przepisach ustawy z dnia 22 marca 2018 roku o komornikach sądowych oraz z dnia 28 lutego 2018 roku o kosztach komorniczych wprowadziły szereg regulacji określających charakter pracy komorników. Od tamtej pory musieli oni między innymi wydawać oświadczenia majątkowe oraz nagrywać wszystkie czynności komornicze. Miało to wiele korzyści dla dłużników, jednak kancelarie komornicze zmuszone były podnieść opłaty za oferowane usługi. Do tej pory przekazywały państwu 23 proc podatku od przychodów, co stanowiło 250 000 000 złotych rocznie.

Skuteczna i zgodna z prawem praca komorników

W poprzednich latach zauważyć można było wzrost skarg składanych przez dłużników na komorników, który nadużywali swoich uprawnień. Niestety wiele kancelarii komorniczych skupiło się na utrzymaniu swojego przedsiębiorstwa, a nie na sprawowaniu swoich obowiązków w imię wyższego celu. Zdjęcie z kancelarii komorniczych kosztów podatku VAT oraz wprowadzenie zmian podczas wykonywania czynności egzekucyjnych i zabezpieczających sprawiają, że dłużnicy nie muszą obawiać się złego traktowania i niewłaściwego postępowania przez komorników. Dużą korzyścią jest również obniżenie kosztów świadczonych usług. Działania komorników będą również bardziej kontrolowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a wszelkie zaistniałe nieprawidłowości dłużnik będzie mógł również zgłaszać do sądów rejonowych, które zyskały więcej uprawnień w tym zakresie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *