Pokój dziecięcy

Jak urządzić pokój dziecięcy, aby efekt końcowy można było uznać za w pełni satysfakcjonujący? Nie jest to wcale trudne zadanie, choć dobrze jest pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Po pierwsze – zacznij od planu

Podstawowym błędem popełnianym przy urządzaniu pokoju dziecięcego jest stawianie przede wszystkim na spontanicznie podejmowane decyzje. Tak meble dziecięce, jak i inne elementy wyposażenia tego pokoju są urocze i trudno nie oprzeć się pokusie sięgnięcia po kolejne z nich. Efekty takiego działania nie muszą nas jednak satysfakcjonować. W pewnym momencie okazuje się, że pokój staje się nie tylko mało przestronny, ale i zaniedbany i to nawet pomimo tego, że znajdują się tam wyłącznie nowości rynkowe.
Plan najlepiej jest stworzyć jeszcze przed pierwszymi zakupami. Doskonale sprawdzają się w tym kontekście aplikacje, z których można korzystać sięgając po telefon komórkowy lub komputer, nie mniej wartościowa wydaje się jednak kartka i ołówek. Przed zakupem mebli dobrze jest wiedzieć, jakie wymiary ma pokój, gdzie występują ewentualne skosy i wnęki oraz jak zlokalizowane jest okno. Plan pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Skonsultuj przedsięwzięcie z dzieckiem

Pomysły najmłodszych na urządzenie pokoju dziecięcego nie zawsze przypadają nam do gustu. Maluchy nie wiedzą jeszcze wiele na temat stylu, zasad aranżacji wnętrz i ergonomii. Pewne jest jednak to, że zwykle nie mają problemów z odpowiedzią na pytanie o to, jakie rozwiązania podobają się im, a jakie nie prezentują się najlepiej. Oczywiście, jako dorośli nie mamy obowiązku liczenia się z ich zdaniem, trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że takie podejście nie jest najbardziej rozsądne. Trudno liczyć na to, że przebywanie w pokoju urządzonym niezgodnie z jego oczekiwaniami, będzie sprawiać maluchowi radość, a przecież właśnie taki cel powinien nam przyświecać w pierwszej kolejności.
Najlepiej iść zatem na kompromis. Pozwólmy dzieciom wybrać kolorystykę mebli w ich pokoju, a także zapewnijmy im dowolność w kompletowaniu elementów dekoracyjnych. Sobie pozostawmy te kwestie, które będą wpływać na dziecięce zdrowie i samopoczucie, a więc choćby wysokość biurka, jakość krzesła albo kwestie związane z wyglądem i funkcjami łóżka.

Pokój dziecięcy – stawiaj na jakość

Czasem możemy usłyszeć, że inwestowanie w droższe meble do pokoju dziecięcego nie ma sensu, bo maluchy szybko z nich wyrastają. Pamiętajmy, że podstawy, na jakich opiera się tego rodzaju założenie mogą być błędne. Nawet, jeśli musimy liczyć się z tym, że wyposażenie pokoju malucha będzie się zmieniać, nie powinniśmy pozwalać sobie na to, aby opierało się na rozwiązaniach niskiej jakości. Pomysłowość dzieci nie zna granic, brak troski o jakość może więc doprowadzić nie tylko do błyskawicznego uszkodzenia mebli, ale i do kontuzji ich małych właścicieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here