praca a koronawirus
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że to właśnie Polskę najmniej dotknął kryzys wywołany pandemią koronawirusa? Jeśli pod uwagę weźmiemy aspekt „praca podczas pandemii koronawirusa”, zauważymy, że u nas bezrobocie wzrosło najmniej. Okazuje się, że polski rynek pracy wciąż boryka się z brakiem pracowników. W szukaniu zatrudnienia nie przeszkodził nawet koronawirus. Nie ma jednak wątpliwości, że społeczna izolacja narzuciła zupełnie inny tryb wykonywania zawodowych obowiązków.

Praca zdalna w czasach pandemii

O ile do tej pory pracodawcy woleli, by pracownicy wykonywali zawodowe obowiązki w siedzibie firm, tak koronawirus zmienił znacznie te preferencje. Dzisiaj powszechna jest już praca zdalna. Dzięki niej stanowiska pracy zostały utrzymane, a bezrobocie w Polsce nie jest tak zauważalne. W naszym kraju wynosi ono nieco ponad 5%. Jeśli zwrócimy uwagę na przykład na Hiszpanię, w której bezrobocie sięga 20%, zauważymy, jak korzystna sytuacja panuje na rodzimym rynku zatrudnienia.

Praca zdalna jest odbierana pozytywnie przez pracodawców oraz pracowników. Oczywiście, nie każdy zawód da się wykonywać za pośrednictwem internetu. Tak jednak, gdzie udało wprowadzić się taki system, ten ma pozostać również po zwalczeniu pandemii.

praca z czasie pandemii
fot. Pixabay.com

Internetowa gałąź rynku

Pandemia koronawirusa wręcz wymusiła konieczność prowadzenia biznesu w sieci. To tak naprawdę jedyna możliwość, by móc generować dochody w sytuacji społecznej izolacji oraz obostrzeń, zgodnie z którymi liczne podmioty biznesowe musiały zostać zamknięte. Właściciele stacjonarnych punktów handlowych założyli sklepy online. Sami użytkownicy sieci potwierdzają, że realizują zakupy w internecie minimum raz w miesiącu, a nowe nawyki nabywania towarów i usług zostaną z nimi na dłużej. Sieć daje możliwość bezkontaktowych transakcji, a oferty e-sklepów są przecież znacznie bardziej rozbudowane.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać teraz pracy, podpowiadamy, że e-commerce jest dzisiaj strzałem w dziesiątkę.

Biznes w sieci

Wiemy już, że pandemia koronawirusa narzuciła na nas konieczność kontaktów pośrednich. Nowoczesną technologię wykorzystują nie tylko przedsiębiorcy zajmujący się biznesowo handlem. Ciekawą gałęzią pozostają szkolenia zawodowe. Dzisiaj są one również organizowane online. Zauważono wręcz, że taka forma kształcenia wykazuje multum korzyści. Organizacja takich kursów jest tańsza, zaś sami uczestnicy zyskali komfort odbywania szkoleń w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Nie tracą czasu na dojazdy, mają też dostęp do szkoleń bez ograniczeń ilości uczestników czy lokalizacji ich organizacji. Co więcej, szkolenia w sieci są tańsze i nadal można zdobyć na nie dofinansowania.

praca o studiach
fot. Pixabay.com

Branże, które ucierpiały najbardziej

Niestety, nie wszystkie branże mogły z powodzeniem przenieść się do internetu. Najbardziej poszkodowana została turystyka oraz sektor gastronomiczny. To zresztą te, w których najczęściej pracę znajdują cudzoziemcy, jest to też nierzadko pierwsza praca po studiach. Ucierpiały wszelkie usługi, jakich nie można wykonać poprzez kontakt pośredni. Zamknięte pozostają siłownie i baseny.

Kryzys widać najbardziej w miejscowościach typowo turystycznych. Dobrze znany jest nam strajk Górali, którzy poprzez obostrzenia zostali całkowicie odcięci od możliwości generowania dochodów. Zamknięte pozostały stoki, a turyści nie mogli korzystać z bazy noclegowej, ponieważ taka działalność także została zakazana. Cierpią też właściciele restauracji i innych punktów gastronomicznych, którzy nie mogą przyjmować gości, a jedynie serwować posiłki z dostawą bądź z odbiorem osobistym. Wylicza się, że firmy, które poniosły największe straty, w niedługim czasie ogłoszą bankructwo albo odzyskiwanie ich płynności finansowej potrwa kolejnych kilka lat.

Kto skorzystał na pandemii koronawirusa? Zapewne producenci środków higienicznych, płynów do dezynfekcji rąk, maseczek, oczyszczaczy powietrza i ozonatorów. Ręce pełne roboty mają firmy sprzątające, zwiększoną liczbę klientów odnotowały też agencje zajmujące się promocją firm w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here