zajęcie komornicze
Windykacja

Tego nikt mi nie zabierze

Większość dłużników, którzy nie spłacają swoich zobowiązań obawia się zajęcia komorniczego, które na pewno nie jest miłym przeżyciem. Warto znać chociaż podstawowe przepisy, które wielu osobom mogą się przydać.

Komornik ma prawo wejść do każdego pomieszczenia, w którym mieszka dłużnik, nawet gdy np. wynajmuje mieszkanie i nie jest jego własnością. Dopuszczone jest użycie środków przymusu, wyważenie drzwi, rozwiercenia zamka, jeżeli dłużnik uniemożliwia wejście do zamieszkanego lokalu. Jednak komornik nie może zabrać dłużnikowi wszystkiego.

 Czego nie może zająć komornik?

Przedmioty i urządzenia niezbędne do normalnej egzystencji dłużnika jak i członków rodziny, jeżeli jest ona utrzymywana przez niego. np. pościel, ręczniki, podstawowa bielizna,  Odłożone zapasy żywności, ale co ciekawe też dwie kozy, krowa i owce niezbędne w wyzywieniu całej rodziny. Surowce potrzebne do produkcji na okres jednego tygodnia i przedmioty, którymi posługuje się wykonując swoją pracę. Wyjątkiem są wszelkie pojazdy mechaniczne, czyli np. kierowcy taksówki poruszającego się swoim samochodem zostanie on niestety zabrany, wszelkie odznaczenia, przedmioty pomagające w nauce i służące dłużnikowi jako relikwie.

 Czego nie może zabrać komornik rolnikowi?

Zboże, sadzonki i wszystkie nasiona przeznaczone do siewów na okres jednego roku, wszystkie podstawowe maszyny rolnicze niezbędne do egzystencji i pracy na polu, różne środki chemiczne i ochronne służące do pracy w gospodarstwie, oraz ciągnik, bez którego nie mógłby obrobić i pielęgnować pola.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *