zarowki glowy
fot. Pixabay.com

Jak znaleźć dzisiaj kompetentnego pracownika? Czy wiesz, że polski rynek pracy nadal boryka się z brakiem wykwalifikowanej kadry? Z pomocą przychodzi niejedna agencja pośrednictwa pracy. Ciekawostką jest to, że ta zajmuje się już nie tylko pośrednictwem w zakresie zatrudniania pracowników sezonowych, ale też wysoce wyszkolonych specjalistów. Dowiedz się więcej.

Jak działa agencja pośrednictwa pracy?

Agencja pośrednictwa pracy to podmiot, który wspiera szukanie pracowników na określone stanowisko oraz realizację całościowego procesu rekrutacji. Co więcej, agencje pośrednictwa pracy kontrolują warunki w pracy, wypłatę wynagrodzenia, wyręczają też pracodawców we wszelkich formalnościach związanych z zatrudnieniem. Nierzadko chodzi także o uzyskiwanie pozwoleń o pracę – przypomnijmy, że dzisiaj zatrudnienie cudzoziemca w polskich firmach jest standardem, a najbardziej liczną grupę pracowników z obcym obywatelstwem stanowią Ukraińcy.

Agencja pracy wyręcza nieco Powiatowe Urzędy Pracy. Jest firmą, która wspiera w poszukiwaniu zatrudnienia. Z jej działalności korzyści czerpać mogą dwie strony, zarówno potencjalny pracownik szukający zatrudnienia, jak i firmy, które kompletują personel.

Co ciekawe, pośrednictwo pracy w ostatnim czasie rozwinęło się niezwykle prężnie. Dzisiaj ta branża uznawana jest za jedną z najbardziej przyszłościowych. Coraz więcej firm korzysta z takich usług na co dzień, zyskując pracowników wedle indywidualnych potrzeb, ale też minimalizując koszty związane z całym procesem „zdobycia” specjalisty na określone stanowisko pracy.

praca zespolowa w biurze
fot. Pixabay.com

Współpraca z agencją pośrednictwa pracy – zalety dla pracownika

Pracownik może liczyć na stałe zatrudnienie, dzięki czemu nie wzrasta bezrobocie. Kończąc jedną pracę, agencja już szuka mu kolejnych zleceń. Co więcej, to agencja pośrednictwa pracy bardzo często czuwa również nad znalezieniem mieszkania dla pracownika, a nawet jego transportu w miejsce wykonywania zawodowych obowiązków. To świetna opcja dla początkujących, którzy nie znają jeszcze rynku pracy, a chcą szybko podjąć zatrudnienie.

Współpraca z agencją pośrednictwa pracy – korzyści dla pracodawcy

Minimalizowanie kosztów, jakie wiążą się ze stałym zatrudnieniem. Do tego brak formalności, brak konieczności prowadzenia księgowości czy procesów rekrutacyjnych. Zyskanie wykwalifikowanych pracowników zgodnie z potrzebami. Na te wszystkie korzyści mogą liczyć firmy, które zdecydują się na współpracę z agencją pośrednictwa pracy.

komputer
fot. Pixabay.com

Współczesny wynajem pracownika

W czasach pandemii koronawirusa praca agencji pośrednictwa pracy nie zmieniła się wiele, za to na pewno wdrożono liczne, innowacyjne systemy. Czy wiesz, że dzisiaj rekrutacja na dane stanowisko pracy może odbywać się za pośrednictwem internetu? Dokładnie tak samo dzieje się, jeśli pod uwagę weźmiemy szkolenia zawodowe. Pracownik, który jest przygotowywany do objęcia konkretnego stanowiska, może zdobywać wiedzę i umiejętności online.

Warto też wspomnieć o zmianach preferencji, patrząc na wynajem pracownika. O ile jeszcze do niedawna agencja pośrednictwa pracy zajmowała się najczęściej pośredniczeniem w zatrudnianiu pracowników fizycznych, a najczęściej był to pracownik sezonowy oraz cudzoziemiec, tak dzisiaj wśród swoich kandydatów posiada coraz więcej wysoce wykwalifikowanych specjalistów. Nie tylko branża budowlana, gastronomia, produkcja, przemysł czy sektory typowo sezonowe szuka pracowników, korzystając z usług agencji pracy. Międzynarodowe korporacje coraz częściej poszukują ekspertów i najlepszych kompetencjach w ramach jednorazowych zleceń. Tutaj wymienić można chociażby profesjonalnych grafików czy programistów. Coraz częściej zdarza się także wynajem pracownika, który jest zatrudniony w jednej firmie, do pracy tymczasowej w strukturach innego podmiotu gospodarczego. Nad wszelkimi prawidłowościami czuwa wtedy agencja pracy. Jak widać, pośrednictwo pracy nabrało dzisiaj zupełnie innego charakteru i stało się nowoczesnym modele, dzięki któremu pracownik ma szanse na rozwój i nowe wyzwania zawodowe, zaś firma minimalizuje koszty stałego zatrudnienia.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here