antyki w salonie
fot. Pixabay.com

Czy wszystkie stare meble to antyki? Jak rozpoznać antyk? Przecież to wartościowe meble z duszą, im bardziej wiekowe, tym cenniejsze. Okazuje się, że dla niektórych antyki to wręcz inwestycja. Aby tak jednak było, warto wiedzieć, które elementy wyposażenia wnętrz można rzeczywiście takimi nazwać.

Jak wyglądają antyki?

Nie ma jednego, uniwersalnego wyglądu, który charakteryzuje antyki. Najczęściej są to meble z naturalnego drewna, tworzone ręcznie, nigdy nie pochodzą z produkcji masowej. Nie dość, że są tworzone ręcznie, to jeszcze z kawałka drewna bez użycia jakichkolwiek sztucznych elementów. Łączenia mebli antycznych nie zawierają śrub ani gwoździ, to prawdziwa sztuka rzemieślnicza. Niejednokrotnie antyki mają wartość nie tylko funkcjonalną, ale również tę designerską.

Jakie meble uznaje się za antyki?

Antyki to meble z certyfikatem. Na takim dokumencie poświadczona jest data powstania mebla, ale również autor, który wykonał ten przedmiot. Niektóre certyfikaty podają historię mebla, kwalifikują go do danej epoko, wskazują surowiec i technikę, jaką został wykonany. Pamiętajmy, im antyk jest starszy, tym lepiej.

antyk sofa
fot. Pixabay.com

Moda na stare meble

O ile antyki rzeczywiście zdobią reprezentacyjne salony, to trzeba wiedzieć, że ich cena jest naprawdę wysoka. Antyki przechodzą przecież z pokolenia na pokolenie, niektóre mają kilkaset lat. Co ważne, przez cały okres ich użytkowania, nie mogą być nanoszone żadne zmiany, które miałyby zmieniać wygląd antyków. Jeśli do tego dojdzie, mebel antyczny całkowicie traci swoją wartość. Oczywiście, te meble z duszą mogą, a nawet powinny być poddawane konserwacji i należytej renowacji. Należy oddawać je jednak profesjonalistom, którzy takie prace wykonają zgodnie ze sztuką rzemieślniczą. Praca na własną rękę może tylko doprowadzić do obniżenia wartości mebla. Dobra konserwacja zapewni zaś wieloletnie użytkowanie antyków i ich odporność na zniszczenia.

Od kilku lat panuje moda na stare meble. Antyki stawiane są przede wszystkim w salonach, raczej nie zawiera ich pokój dziecka. Pięknie komponują się w jadalniach, jeśli w mieszkaniu funkcjonuje kuchnia z aneksem, można z powodzeniem dopasować styl do całej przestrzeni.

Antyki pasują do stylu klasycznego, gdzie stanowią główną ozdobę, sprawdzają się też w mieszkaniach nowoczesnych z rynku pierwotnego i tych w klimacie retro czy nieco romantycznym, prowansalskim. To meble uniwersalne, zawsze modne, a przy tym doskonale praktyczne. Niestety, właśnie dlatego tak trudno je zdobyć. I nie chodzi tu tylko o ich niewielką liczbę ze względu na minione lata, ale także podróbki, których na rynku pełno.

telefon antyk
fot. Pixabay.com

Gdzie znaleźć prawdziwe antyki?

Jeśli w rodzinie jest antyk, raczej zostaje przekazywany z pokolenia na pokolenie i nie jest sprzedawany. Dzięki temu takie meble wchodzą w skład spadku i stanowią jego znaczną wartość.

Rzecz jasna, na rynku funkcjonują też sprzedawcy, którzy dysponują antykami i chętnie się ich pozbędą. Gdzie kupić antyki, by były to meble o wysokiej wartości, a nie tylko ich replika marnej jakości? Niestety, w czasach, w których przyszła moda na antyki wiele osób podrabia je, przerabiając meble z sieciówek na te nadgryzione zębem czasu.

Prawdziwe antyki najlepiej nabywać w antykwariatach, zakupy przez internet w tym celu raczej nie są dobrym rozwiązaniem. Nie warto także kupować mebli na tzw. targach staroci, bo chociaż handlują na nich także prawdziwi miłośnicy antyków, to trudno mieć do nich zaufanie.

Jeśli posiadasz oszczędności, które chciałbyś ulokować właśnie nabywając antyki, poproś o pomoc specjalistę. Wybierz się do antykwariatu, tam pracują autentyczni znawcy. Za opłatą pomogą Ci wybrać drogocenny antyk, który będzie zdobił Twoje mieszkanie czy też potraktujesz mebel jako inwestycję do dalszej odsprzedaży za pewien czas. Pamiętaj, że o antyki trzeba dbać, im starsze, tym są więcej warte. Zabezpieczaj je, chroń przed dziećmi – pokój dziecięcy czy przedszkole nie są dla nich dobrym miejscem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here