karty platnicze
fot. Pixabay.com

To właśnie Szwecja jest nie tylko europejskim, ale i światowym liderem, jeśli pod uwagę weźmiemy płatności bezgotówkowe. W tym kraju gotówka już dawno odeszła do lamusa, a podstawowym środkiem płatniczym pozostaje karta płatnicza. Czy Polska będzie drugą Szwecją, jeśli uwzględnimy tendencje realizowania transakcji zakupowych? Jest na to duża szansa.

Szwecja bez gotówki

Aż 99% transakcji zakupowych w Szwecji to płatności kartą, w tym płatności bezstykowe. Niektóre sklepy wręcz odmawiają sprzedaży produktów czy usług, jeśli klient dysponuje gotówką. Żadną nowością nie są już kartki na drzwiach sklepów, które informują o przyjmowaniu jedynie płatności kartą, ale też płatności telefonem czy płatności BLIK. Mobilna bankowość w tym zakresie nie ma sobie równych. Szwedzka społeczność już dawno zrozumiała, że płacenie kartą jest nie tylko bardziej komfortowe, szybsze, ale i bezpieczniejsze. Weźmy pod uwagę chociażby obecną pandemię koronawirusa. Płatności zbliżeniowe pozwalają na uregulowanie rachunku bez styczności z gotówką, którą trzymały inne osoby. Co więcej, płatność bezstykowa eliminuje konieczność dotykania terminala płatniczego, więc ryzyko zarażenia się koronawirusem jest naprawdę minimalne.

Należy jednak wspomnieć o bezpieczeństwie płacenia kartą nie tylko w aspekcie pandemii koronawirusa. Gotówka może ulec zgubieniu, zniszczeniu czy kradzieży, z karty, która jest zabezpieczona indywidualnym kodem PIN, nie skorzysta osoba trzecia. Nie ma możliwości, by lokowane na kontach bankowych środki zostały utracone bez wiedzy ich właściciela.

Wylicza się także, że płatność kartą skraca czas przebywania przy sklepowej kasie nawet kilka razy. Nie ma przecież potrzeby wyliczania potrzebnej sumy, kasjerka nie musi zaś wydawać reszty.

monety
fot. Pixabay.com

Zakupy w internecie w Szwecji

O ile Szwecja wyprzedza Polskę w zakresie płatności kartą, tak to w Polsce odnotowuje się największy wzrost realizacji zakupów w sieci. Branża e-commerce rozwija się u nas naprawdę prężnie. W ostatnim czasie wpływ miała na to znowu pandemia koronawirusa, bo przecież niemożność nabywania niektórych produktów w sklepach stacjonarnych wręcz narzuciła konieczność korzystania z e-sklepów. Okazuje się jednak, że Polacy są niezwykle żywo zainteresowani nowoczesną technologią, w tym bankowością mobilną. Aż 70% użytkowników sieci potwierdza, że przynajmniej raz w miesiącu robi zakupy w internecie. Warto przy tym zaznaczyć, że większość tych osób przyznaje, że nawet po zwalczeniu pandemii koronawirusa również będzie odwiedzać sklepy www i robić w nich zakupy. Pod tym względem wręcz wyprzedzamy Szwecję.

Zakupy przez internet są szybkie, wygodne, bezpieczne. Same e-sklepy oferują szeroki asortyment i niższe ceny. Zakupy można realizować w dzień i w nocy i to bez względu na lokalizację.

karta platnicza
fot. Pixabay.com

Brak gotówki – możliwe zagrożenia

Kto jeszcze płaci gotówką? Przede wszystkim seniorzy i wynika to głównie z ich przyzwyczajeń oraz braku umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technologii. Seniorzy nadal nie mają również zaufania do instytucji bankowych, a swoje oszczędności chętniej trzymają w domu i to w tradycyjnej formie gotówki.

Sami eksperci rynku finansowego potwierdzają, że fakt ogromnej popularności płatności plastikowym pieniądzem jest korzystny, zaś całkowity brak gotówki w obiegu może wiązać się też z pewnymi zagrożeniami. Musimy pamiętać, że mobilna bankowość elektroniczna to system, który przecież może ulec awarii. Do działania samych terminali płatniczych potrzebny jest prąd. Wystarczy drobna usterka, by transakcje zakupowe tym sposobem były niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem są więc dwie opcje: gotówka oraz karta płatnicza do wyboru. Dzięki temu możemy korzystać z płatności kartą na co dzień, a w razie konieczności robić zakupy gotówką. Z całą pewnością jednak proporcje te powinny przeważać w stronę płatności bezgotówkowych, a tradycyjny pieniądz powinien być jedynie opcją zastępczą, dodatkową.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here