dziewczyna z depresja w lesie
fot. Pixabay.com

Depresja w Polsce uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Niestety, każdego roku wzrasta sprzedaż antydepresantów. W końcu depresja stała się chorobą, która wymaga leczenia i polskie społeczeństwo zdaje sobie z tego sprawę. Należy ją odpowiednio zdiagnozować, a potem zwalczać. Depresja nie jest już tylko wymysłem, który przyczynia się do obniżonego samopoczucia.

Depresja w Polsce – statystyki

Depresja Polaków stanowi ogromny problem. Według statystyk, aż 3% Polaków zmaga się z depresją, chociaż dane te mogą nie być dokładne. Nadal objawy depresji nie zawsze są odpowiednio rozpoznawane, wciąż grono Polaków nie udaje się do specjalisty, wstydząc się lub myśląc, że leczenie depresji można stosować na własną rękę. Nic bardziej mylnego, rozpoznanie depresji musi być profesjonalne, tak samo jak zwalczanie tej choroby.

Okazuje się, że wśród wszystkich chorych na depresję, aż 73% to kobiety. Depresja wśród Polek jest znacznie częściej rozpoznawana, chociaż uznaje się, że to panie są bardziej odporne na stres. To jednak na nie spada więcej codziennych obowiązków, narzucane są normy, które nie zawsze stają się możliwe do spełnienia. To także kobiety walczą z mnóstwem stereotypów, to je dotyka wypalenie zawodowe w wyniku nadal nierównych szans na rynku pracy, jeśli porównamy je z mężczyznami. Powszechnym zjawiskiem jest również depresja poporodowa, która także wymaga specjalistycznego leczenia. Nadal mamy niewielką wiedzę w zakresie rozpoznawania pierwszych syndromów depresji.

dziewczyna ma depresje
fot. Pixabay.com

Depresja – objawy

Nie zawsze przedłużające się, obniżone samopoczucie to objaw depresji, chociaż oczywiście bierze się ten syndrom pod uwagę. Depresja to cały zespół objawów, wśród tych najważniejszych wyróżnia się:

  • smutek,
  • nadmierna wrażliwość i płaczliwość,
  • otępienie bądź agresja,
  • wahania nastroju,
  • brak zainteresowań, apatia,
  • zmęczenie i stały brak energii,
  • brak apetytu,
  • zaburzenia snu,
  • uczucie lęku, niepokoju,
  • ból fizyczny, migrenowe bóle głowy, światłowstręt,
  • myśli samobójcze.

Oczywiście, nie wszystkie objawy depresji występują jednocześnie, dlatego zresztą tak trudne jest rozpoznanie depresji.

Depresja – pomoc specjalisty

Trudno stwierdzić, kto choruje na depresję. Ta może pojawiać się nagle, w wyniku traumatycznego przeżycia albo być efektem licznych zdarzeń. Wiadomo na pewno, że na depresję wpływa przewlekły stres, tzw. wyścig szczurów, niepowodzenie w życiu prywatnym, brak płynności finansowej, ale też kompleksy. Czy wiesz, że depresja Polek wywołana może być przez zmarszczki i żadne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie pomagają. Zaburzenia w zakresie własnej samooceny mogą być na tyle poważne, że przyczyniają się bardziej do wywołania depresji niż poważne choroby, jak na przykład żylaki. Do depresji prowadzić może też nadwaga. Okazuje się, że coraz częściej diagnozowana jest depresja u dzieci i wywołuje ją nie tylko nadwaga u dzieci. Przyczyną może być też brak zrozumienia, nieakceptacja wśród rówieśników czy zbyt duże wymagania rodziców.

Depresję należy leczyć, a jej zwalczenie przebiega poprzez indywidualnie dobrane terapie psychologiczne, psychiatryczne oraz sięganie po antydepresanty. Każde leczenie musi przebiegać pod kontrolą lekarza.

siedzaca dziewczyna z depresja
fot. Pixabay.com

Depresja a koronawirus

Pandemia koronawirusa wywołała światowy kryzys i nie ma wątpliwości, że ogólne restrykcje wpłynęły na wzrost diagnostyki zachorowań na depresję. Dlaczego depresja pojawia się w wyniku koronawirusa? Obawa o zdrowie własne i swoich bliskich, niemożność prowadzenia dotychczasowej aktywności, strach o pracę albo utrata źródła dochodów. To najczęściej podawane czynniki, jakie mają wpływ na pojawianie się depresji w wyniku koronawirusa. Już sama izolacja społeczna nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Należy zwracać szczególną uwagę na pojawiające się objawy depresji. Chory nie zawsze je zauważa bądź bagatelizuje syndromy. Ogromna jest tutaj rola bliskich i to oni najczęściej reagują.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here