deszcz
fot. Pixabay.com

W czasach, w których na całym świecie brakuje wody zdatnej do picia, deszczówka może okazać się prawdziwym wybawieniem. Oczywiście, ta nie nadaje się do picia, natomiast możemy wykorzystywać ją z powodzeniem do innych celów, tym samym oszczędzając wodę pitną. Jak zbierać deszczówkę i w jakich celach ją stosować? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Deszczówka – właściwości

Deszczówka to woda opadowa, deszcz. Nie jest na tyle czysta, by ją pić, ponieważ zawiera sporo toksyn, zanieczyszczeń, smogu, ale z drugiej strony jest bogata w liczne wartości, jakie nadają się idealnie do pielęgnacji ogrodu.

Co konkretnie zawiera woda deszczowa? To jej główne składniki:

  • azot,
  • tlen,
  • dwutlenek węgla,
  • sole mineralne,
  • pyłki roślinne,
  • kwasowość pH6.
kwiaty kosz i konewka
fot. Pixabay.com

Jak zbierać deszczówkę?

Wystarczy zbiornik na deszczówkę ustawiony pod rynną. Warto zadbać jedynie o to, by dach domu oraz rynny były oczyszczone. Nie chodzi oczywiście o liście czy mikroorganizmy, ale raczej o sadzę bądź rdzę, które nie będą działać korzystnie.

Zbiornik na deszczówkę znajdziemy bez problemu w każdym sklepie z asortymentem budowlanym. Można wybierać ich różne wielkości i kształty. Niektóre zbiorniki na deszcz wkopuje się w ziemię, by nie zajmowały dużo miejsca, zaś taka opcja jest najlepsza w przypadku dużych terenów ogrodowych. Jeśli posiadasz tylko mały ogródek, wystarczy niewielki zbiornik albo nawet wiadro. Warto, by wyposażenie służące do zbierania deszczówki zostało wykonane z nietoksycznych materiałów, takich, które nie wchodzą w reakcję ze zgromadzoną wodą.

Do czego służy deszczówka?

Jak już wspomnieliśmy, deszczówka nie nadaje się do picia dla ludzi, ale też dla zwierząt. Nie można nią także myć ciała ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i podrażnienia skóry. Woda deszczowa przydaje się jednak doskonale w przydomowym ogródku. Ze względu na wysoką kwasowość, jest idealna do podlewania ogrodowej roślinności. Skalniaki, rabaty, krzewy i byliny mogą być z powodzeniem podlewane deszczem. Deszczówka działa na ogrodową roślinność dosłownie jak najlepszej jakości nawóz, odżywka. Warto przy tym zaznaczyć, jak ogromną oszczędność generujemy, zbierając deszczówkę. Chodzi tu o kwestie finansowe z tytułu opłat za wodę, ale również aspekty ekologiczne. Pamiętajmy, by oszczędzać wodę, a deszcz jest przecież zjawiskiem naturalnym, do tego całkowicie darmowym.

Deszczówką z powodzeniem umyjesz taras w ogródku po zimie albo na co dzień w ramach jego intensywnego użytkowania. Woda deszczowa nie zniszczy go bez względu na wykorzystany materiał. Deszczówką można myć tarasy drewniane, z kompozytu, płytek mrozoodpornych, gresu czy naturalnego kamienia.

Deszczówka ma o wiele więcej zastosowań. Można wykorzystać ją do mycia narzędzi ogrodowych, samochodu, mebli na ogródku i każdego innego wyposażenia przydomowej przestrzeni. Deszczówką umyjemy kącik zabaw dla dzieci w ogródku, siedzisko przy piaskownicy, zjeżdżalnię czy huśtawkę.

rozowe kalosze i parasolka na deszcz
fot. Pixabay.com

Jak korzystać z deszczówki?

Najlepiej jeśli deszczówka odstoi, dzięki temu osad w niej zgromadzony osiądzie na dnie zbiornika. Nie należy jednak czekać zbyt długo z jej wykorzystaniem, najdłużej kilka dni. W okresie deszczowym zbiornik zostanie przecież szybko napełniony ponownie.

Do deszczówki, która ma być wykorzystywana do podlewania ogrodowej roślinności, nie trzeba dodawać żadnych nawozów. Do wody opadowej, która zaś służyć do mycia akcesoriów ogrodowych, mebli czy samochodu, można z powodzeniem dodawać specjalne środki myjące.

Jeśli posiadasz chociaż niewielki ogródek, postaw na deszczówkę. To najlepszy sposób na oszczędzanie wody oraz dbanie o ogród w sposób ekologiczny. Inwestycja w zbiornik na deszcz nie jest duża, a w okresie deszczowym zwróci się już po miesiącu, jeśli uwzględnimy brak korzystania z wody pitnej w ogrodzie. Nie ma zresztą wątpliwości, że wraz z trendem zdrowego, eko stylu życia, deszczówka znowu wraca do łask. Jest wręcz lepsza dla roślin, ponieważ „kranówka” zawiera przecież ogromne ilości chloru, który na tereny zielone działa niestety niekorzystnie.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here