kalafior w diecie dabrowskiej
fot. Pixabay.com

Dieta Dąbrowskiej to tak naprawdę post. Ma na celu niwelowanie różnych chorób z naszego organizmu w sposób naturalny, poprzez wdrożenie odpowiedniego żywienia. Nie da się jednak ukryć, że na tego rodzaju dietę stawia coraz więcej osób, które chcą po prostu zrzucić zbędne kilogramy. Bo chociaż utrata nadwagi jest w tej diecie jedynie skutkiem ubocznym, to jakże pozytywnym. Poznaj kompendium wiedzy na temat diety Dąbrowskiej, która zdobyła już uznanie na całym świecie.

Dieta Dąbrowskiej – podstawy

Musisz wiedzieć, że dieta dr Dąbrowskiej polega na spożywaniu jedynie warzyw i owoców. Pamiętajmy jednak, że jadłospis jest naprawdę restrykcyjny, bo również w tych produktach istnieją pewne zakazy i nakazy. W sieci bez problemu znajdziesz listę dozwolonych produktów.

Wiadomo na pewno, że dieta Dąbrowskiej wyklucza spożywanie warzyw strączkowych oraz ziemniaków. Zalecane są za to wszelakie kiszonki, które działają oczyszczająco, uwalniają organizm od złogów, przyśpieszają metabolizm, zakwaszają.

Również nie wszystkie owoce w diecie Dąbrowskiej są dozwolone. Nie zaleca się spożywania tych słodkich. Wykluczone są banany, ograniczone cytrusy, lepiej nie sięgać po słodkie truskawki czy czereśnie. Należy patrzeć na naturalną zawartość cukrów.

Dozwolone jest picie czarnej herbaty, wyklucza się zaś picie kawy, chyba że z cykorii. Zaleca się zaś wypijanie nawet trzech litrów wody każdego dnia. Ta działa nawadniająco, oczyszczająco, wpływa na jędrność ciała.

szpinak w diecie dabrowskiej
fot. Pixabay.com

Dieta Dąbrowskiej – przepisy

Posiłki można spożywać w różnej formie. Zaleca się dania gotowane, przygotowywane na parze, duszone, pieczone, grillowane. Do przyrządzania codziennych potraw nie można stosować żadnych tłuszczów, nawet olejów roślinnych. Dobrą informacją jest natomiast to, że powszechne są zioła w diecie Dąbrowskiej oraz wszelakie przyprawy, chociaż oczywiście warto minimalizować ilość soli.

W internecie funkcjonują grupy, na których poznasz najlepsze przepisy na dania zgodne z dietą Dąbrowskiej. Słynne jest już leczo, bigos, tzw. kalafiornica, ale też pieczone pasztety, zapiekanki, sałatki. Tak naprawdę dieta Dąbrowskiej nie jest nudna, każdego dnia udaje się przyrządzać inne, smaczne potrawy.

Dieta Dąbrowskiej – ile trwa?

Dieta Ewy Dąbrowskiej trwa maksymalnie 40 dni, tyle samo przebiega etap wychodzenia z tej diety. By rzeczywiście można było wpływać na wyszczuplenie sylwetki i utratę wagi, ale bez efektu jo jo, należy wprowadzać kolejne produkty stopniowo. Pamiętajmy, że żołądek po 40 dniach spożywania tylko warzyw i owoców już dawno odzwyczaił się od przyjmowania i trawienia na przykład mięsa.

Oczywiście, post Dąbrowskiej może być stosowany krócej, na przykład w ramach diety oczyszczającej. Nie zaleca się jednak realizacji tej diety w czasie krótszym niż 10 dni. Funkcjonuje również bardzo ważna zasada, tyle, ile dni stosowany jest post, tyle powinno przebiegać wychodzenie z diety.

warzywa w diecie dabrowskiej
fot. Pixabay.com

Dieta Dąbrowskiej – dla kogo?

Nie zaleca się, by post Ewy Dąbrowskiej stosowały kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie jest to też dobra dieta dla osób, które borykają się z chorobami wątroby czy nerek. Tym sposobem nie powinna być także zwalczana nadwaga u dzieci.

Rozpoczęcie postu powinno być poprzedzone wizytą u lekarza, najlepiej dietetyka. Ten wykluczy przeciwwskazania i przedstawi szczegółową metodykę realizacji postu.

Dieta Dąbrowskiej jest świetna dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale też dla tych, którzy chcą ozdrowić organizm. Czy wiesz, że odpowiednio przeprowadzony post pozwala zwalczać problemy z tarczycą, cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami dróg rodnych. Dieta umożliwia usuwanie mięśniaków, torbieli i zostało to udowodnione. Do tego poprawia stan skóry, niweluje nawet zmarszczki – mówi się, że jest lepsza niż zabiegi medycyny estetycznej, dodaje energii, poprawia samopoczucie, wpływa na stan włosów i paznokci. Mogą stosować ją kobiety i mężczyźni, ale nie częściej niż raz na pół roku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here