Dlaczego warto sięgnąć po karmy bezzbożowe dla psów

Psy towarzyszą ludziom od wielu setek lat. Przez ten czas utarło się wiele mitów na temat ich żywienia – a te z kolei przekładają się na wiele błędów, które mogą popełnić właściciele, jeśli nie są świadomi prawidłowych zasad żywienia. Przyjrzyjmy się więc bliżej zagadnieniu, które ostatnio często poddawane jest dyskusji: karmy bezzbożowe dla zwierząt. Czy rzeczywiście powinniśmy je wybierać?

Natura psa na pierwszym miejscu

Choć dzisiejsza różnorodność psich ras sprawia, że można mieć co do tego pewne wątpliwości, jedno jest pewne: pies wywodzi się od wilka. Co za tym idzie, jego naturalnym pokarmem jest przede wszystkim mięso, czyli białko.

W naturze pies polowałby na inne zwierzęta, aby zapewnić sobie pokarm. Często jego posiłki wyglądałyby w taki sposób, że byłyby odległe w czasie. Zdarzałyby mu się więc okresy jedzenia “na zapas”, a potem dłuższe głodówki, podczas których wykorzystałby materiały zapasowe.

Wnioski na temat codziennego żywienia

Warto zatrzymać się przy tym na moment i wyciągnąć z tego dwa wnioski: po pierwsze, pies może mieć tendencję do przejadania się, spowodowaną jego naturą, według której musi zgromadzić zapasy. Dlatego warto ustalić mu konkretne pory karmienia, a także starannie dobierać porcje, by uniemożliwić nadmierne przybranie na wadze. Warto też dobrze przemyśleć kwestię przekąsek, które powinny być dopasowane do jego potrzeb i nie mogą prowadzić do otyłości.

Drugi wniosek powinien obejmować przede wszystkim skład karm dla psów – powinny one w większości zawierać mięso, do tego tłuszcze zwierzęce oraz być pozbawione węglowodanów. Dodatkiem do tego powinny być niezbędne dla nich witaminy i minerały, włókno czy popiół.

Zboża, czyli zbędne zapychacze

Zastanówmy się teraz nad kwestią samych zbóż. Pies w naturze raczej by po nie sięgał – podobnie jak nie wybrałby dla siebie kukurydzy, ziemniaków czy innych produktów roślinnych, które często dodawane są do tanich, niskiej jakości karm. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe rozważania, wydaje się wręcz oczywiste, że karmy bezzbożowe w pełni odpowiadają potrzebom psa i eliminują z jego diety nadmiar węglowodanów. W końcu najwięcej węglowodanów znajduje się właśnie w zbożach czy ziemniakach.

Zdrowe i niepodrażniające układu trawiennego

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Bezzbożowe karmy dla psa są łagodne dla żołądka i produkowane z najwyższej jakości składników. Dzięki temu, iż wyeliminowano w nich zbędny zapychacz, składają się głównie z cennego dla czworonogów mięsa. Jednocześnie ich zbilansowany skład zapewnia im zdrowie, piękną sierść, chęć do aktywności i długie, radosne życie.

Na koniec należy dodać także, że karmy bezzbożowe nie wpływają uczulająco na układ pokarmowy. Dlatego dedykowane są między innymi zwierzętom cierpiącym na alergie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here