dziecko w ogrodzie
fot. Pixabay.com

O ile jeszcze do niedawna dzieci pozostawały pod opieką rodziców czy innych członków rodziny aż do czasu pójścia do szkoły, tak dzisiaj dziecko w wieku 3 lat po raz pierwszy maszeruje do przedszkola. Nie ma wątpliwości, że placówkę przedszkolną należy wybierać, patrząc na różne aspekty jej działalności. Jakie jest dobre przedszkole? W którym proces adaptacji przebiegnie łagodnie, a maluch będzie traktował je jak drugi, bezpieczny dom? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Pierwsza wizyta w przedszkolu

Pewne jest, że pójście dziecka do przedszkola to niezwykle ważny czas w życiu całej rodziny. To właśnie od teraz maluch będzie przecież spędzał większość dnia poza domem, bez obecności osób mu bliskich. Co więcej, placówka przedszkolna ma nie tylko sprawować nad nim opiekę i czuwać nad bezpieczeństwem dziecka. Przedszkole dla dziecka to miejsce, w którym również się uczy, nawiązuje pierwsze kontakty społeczne, zyskuje przyjaźnie i się bawi. Właśnie dlatego tak wiele różnych aspektów jest ważnych, jeśli bierzemy pod uwagę to najlepsze przedszkole.

Zanim rodzice wybiorą odpowiednie przedszkole, powinni najpierw odwiedzić wraz z dzieckiem kilka takich placówek. Ważna jest tutaj reakcja dziecka, bo chociaż nie zawsze potrafi ono jeszcze wyrazić swoją niechęć albo zadowolenie, to mama bądź tata doskonale rozpozna jego emocje. Najważniejsze, by to maluch czuł się tam dobrze. Dokładnie tak samo wyglądają kwestie, jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszą wizytę u dentysty czy wybór specjalisty, jakim jest ortopeda. Jeśli dobrze zaplanujemy takie odwiedziny, dziecko nie będzie odczuwać strachu. Same odwiedziny przedszkola jeszcze przed 1 września, to też doskonały etap, patrząc na proces adaptacji.

fot. Pixabay.com

Dobre przedszkole – warunki socjalne

Rodzice bardzo często popełniają podstawowy błąd, ponieważ wybierają najbliższe przedszkole. Pamiętajmy jednak, że maluch spędzi tam kolejnych kilka lat swojego życia, warto zadbać o to, by warunki oferowane przez przedszkole były naprawdę najlepsze. Nie zawsze wystarczy kolorowa wyprawka do przedszkola czy ukochana przytulanka, by dziecko czuło się w tym miejscu bezpiecznie i komfortowo.

Przedszkole to przede wszystkim kadra wyspecjalizowanych pedagogów oraz odpowiedni program opiekuńczo-wychowawczy. Zanim te aspekty omówimy bardziej szczegółowo, warto skupić się na warunkach, jakie panują w takim miejscu.

Najlepsze przedszkole dla dziecka będzie posiadać przestronne, nowocześnie wyposażone, ale też przytulne sale. Dokładnie takie, które przypominają pokój dziecka. Mnogość zabawek jest ważnym czynnikiem, ale priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort codziennego przebywania. Warto zwrócić uwagę na jakość toalet i dostosowanie ich do małych przedszkolaków. Liczy się też bezpieczny plac zabaw, a nawet kuchnia. Zaleca się, by przedszkole posiadało własną kuchnię, a nie korzystało z usług firmy cateringowej.

Patrząc na warunki socjalne, należy też mieć na uwadze, że każde przedszkole musi spełniać te, które zostały jasno wytyczone, chociażby przez sanepid.

buty do przedszkola
fot. Pixabay.com

Program nauczenia w przedszkolu

Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się przedszkola Montessori. To dlatego, że kładą nacisk na indywidualny rozwój każdego dziecka, wedle jego własnych potrzeb i oczekiwań. Niestety, takie metody opieki i nauczania nie są wdrażane w placówkach państwowych, za to możemy na nie liczyć, jeśli pod uwagę weźmiemy przedszkola prywatne. Co więcej, to w nich funkcjonują też liczne zajęcia dodatkowe, dzięki którym dziecko przeżywa doskonałe wakacje w Polsce każdego dnia. Przedszkole staje się wtedy świetną rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem.

Dobre przedszkole to te, które zostanie dopasowane do potrzeb malucha. Będzie kształcić, zwracać uwagę na etap rozwoju dziecka, będzie stosownie wyposażone, a kadra pedagogiczna będzie posiadać najlepsze kwalifikacje. To miejsce, do którego przedszkolak maszeruje chętnie. Co ważne, nawet w dobrym przedszkolu adaptacja może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli Twoje dziecko od września będzie chodzić do przedszkola, zadbaj o rozrywkowe wakacje 2021, by był to czas beztroski i zabaw. Dzięki temu ruszy dumnie do placówki przedszkolnej, by tam spędzać czas bez rodziców.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here