Osoby, które chcą być aktywne na zawodowym rynku pracy, mają do wyboru liczne możliwości w ramach szukania zatrudnienia. Nie ma znaczenia, czy pracy szuka student w Warszawie, cudzoziemiec czy pracownik z wieloletnim doświadczeniem. Gdzie szukać pracy? Podpowiadamy poniżej.
CV i portfolio – przygotuj się, by znaleźć pracę
Wiedza o tym, gdzie szukać pracy zupełnie Ci się nie przyda, jeśli nie będziesz do takiej aktywności odpowiednio przygotowany. Musisz mieć świadomość, że rynek pracy jest dzisiaj wielce konkurencyjny, a praca w czasie pandemii koronawirusa nie czeka niestety na wszystkich. Chociaż w Polsce nadal brakuje rąk do pracy, a dziurę po naszych fachowcach, którzy zdecydowali się wyjechać poza granice Polski, łatają cudzoziemcy, najczęściej Ukraińcy, to jednak wprowadzane obostrzenia sprawiają, iż gospodarka przeżywa ogromny kryzys.
By w tych trudnych warunkach móc znaleźć zadowalające zatrudnienie, musisz przygotować CV oraz jeśli tego wymaga specyfika stanowiska, także portfolio. W najtrudniejszej sytuacji pozostają studenci w Warszawie i innych miastach naszego kraju. Ci, którzy nadal studiują, mają ograniczone możliwości generowania dochodów. Absolwenci są zaś wykształceni, ale nie posiadają koniecznego doświadczenia.
To dlatego CV i inne dokumenty niezbędne w ramach rekrutacji muszą być sporządzone dokładnie, w sposób przemyślany. Muszą wyróżniać się na tle konkurencji, bo na jedno stanowisko kandyduje nawet kilkaset osób.
CV to Twoja wizytówka i to ten dokument wywoła określone pierwsze wrażenie. To na jego podstawie firma podejmie decyzję o zaproszeniu Cię na rozmowę kwalifikacyjną. CV musi być zgodne z profilem kandydata na dane stanowisko. Trudno oczekiwać, by kelner otrzymał posadę księgowego.
Oferty pracy – weryfikuj dostępne propozycje
Oferty pracy znajdziesz nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miejscowościach. To Ty decydujesz, gdzie chcesz pracować. Pamiętaj tylko, że te modne miasta w Polsce gwarantują już na starcie znacznie lepsze wynagrodzenie i to w nich swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje. Największe szanse na zatrudnienie daje od wielu lat Warszawa, ale tutaj panuje też największa konkurencja.
Jeśli szukasz pracy, wykorzystaj dostępne, skuteczne źródła ofert zatrudnienia. Do takich zalicza się:
- agencje pośrednictwa pracy,
- Powiatowe Urzędy Pracy,
- internetowe portale z ofertami pracy,
- portale branżowe,
- media społecznościowe i grupy oraz fora tematyczne,
- znajomości.
Najlepszą opcją jest wykorzystywanie tych wszystkich źródeł w celu szybkiego znalezienia zatrudnienia.
Praca a wykształcenie
Bez względu na to, czy pracy szuka student w Warszawie, cudzoziemiec czy doświadczony pracownik, zawsze warto weryfikować oferty pracy, patrząc na indywidualne preferencje, ale też umiejętności i zainteresowania względem oferowanego stanowiska. Czy wiesz, że wypalenie zawodowe pojawia się już po 3 latach pracy o jednolitym charakterze, a jeśli zawodowe obowiązki zostaną źle dopasowane, to negatywne zjawisko występuje znacznie szybciej?
Warto zdać sobie sprawę, że dzisiaj konieczne jest selekcjonowanie ofert pracy. Student już na początku swojej zawodowej ścieżki kariery musi odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chce pracować? Podejmowanie zatrudnienia tylko w celu generowania dochodów nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy szukać pracy, która wiąże się z pasją i daje przyjemność.
Dzisiaj nadal rządzi rynek pracownika. Oznacza to, że w Polsce brakuje licznych specjalistów. Możesz brać to pod uwagę, zdobywając kolejne umiejętności zawodowe. Swoją pracę najlepiej planować jeszcze na etapie wyboru kierunku studiów. Najpewniejszą opcją jest wybór studiów, które pozwolą wykonywać jeden z tzw. zawodów przyszłości.
Bezrobocie w Polsce spada każdego roku i nawet pandemia koronawirusa nie wywoła w tym zakresie specjalnego kryzysu. Świadczy to o rozwoju krajowej gospodarki, ale też coraz lepszych warunkach pracy. I chociaż nadal zarabiamy mniej niż nasi zachodni sąsiedzi na tych samych stanowiskach, to jednak widać wyraźne postępy w zakresie zadowolenia z zatrudnienia w naszym kraju. Zmniejszyła się też liczba osób wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych.