Czy wiesz, że Polacy zamiast mieszkania w bloku coraz częściej wybierają nieruchomości na przedmieściach? Deweloperzy wskazują, że segmenty, mieszkania w szeregowcach, bliźniaki i oczywiście domy wolnostojące cieszą się dzisiaj ogromnym powodzeniem. Wszystko dlatego, że mamy dosyć wielkomiejskiego zgiełku, a nawet mały ogródek daje namiastkę łona natury.
Mały ogródek pod miastem – jak zaaranżować oazę relaksu?
Czy wiesz, że nabywając mieszkanie w segmencie czy szeregowcu, zyskasz jednocześnie przydomowy ogródek? Nie będzie on duży, zazwyczaj ma 30-50 metrów kwadratowych, ale tyle wystarczy, by stworzyć w nim miejsce do błogiego wypoczynku wiosną i latem. Co więcej, mały ogródek w segmencie pozwoli na organizowanie grilla z przyjaciółmi, będzie to też ogródek dla dziecka, z powodzeniem znajdzie się w nim miejsce na piaskownicę czy huśtawkę ogrodową.
Musisz pomyśleć, czy chcesz mieć w pełni praktyczny ogródek, a może jedynie miejsce do czytania książek czy opalania się? Ogród przy domu może przecież pełnić różne funkcje, a nawet jego mała przestrzeń będzie wystarczająca na wybraną aktywność.
Co jeszcze jest ważne? Zanim zaczniesz urządzać ogródek przy domu pod miastem, wybierz jego konkretny styl. Dzisiaj ogromną popularnością cieszy się zarówno mały ogródek w pełni nowoczesny, jak i romantyczny ogródek czy ten z dekorami boho. Tylko od Ciebie zależy, jaki klimat stworzysz w strefie nieopodal domu.

Praktyczny mały ogródek
Przydomowy ogródek sprawdzi się doskonale, jeśli chcesz cieszyć się własnym warzywniakiem. Bez problemu postawisz w nim nawet mini szklarnię, wyhodujesz ziemniaki czy posadzisz truskawki. Jeśli Twój ogródek w szeregowcu czy segmencie jest naprawdę małych rozmiarów, doskonale sprawdzi się piętrowa skrzynia na rośliny. Taka nie zajmie dużo miejsca, za to Ty będziesz cieszyć się własnym koprem, natką, wszelkimi ziołami, a nawet sałatą i to bez żadnych oprysków.
Koniecznie zadbaj też o deszczówkę. Wystarczy, że pod rynną postawisz baniak na wodę albo specjalny zbiornik na deszczówkę. Czy wiesz, że w ten sposób zyskasz wodę do podlewania roślinności, ale też mycia ogrodowych narzędzi czy samochodu? To dobry sposób na oszczędzanie wody, w myśl działania proekologicznego.
Mały ogródek ma też wystarczająco miejsca, by postawić w nim dodatkowy domek praktyczny. W nim schowasz drzewo do kominka na zimę, rowery, koparkę czy taczkę. Zawsze to dodatkowa przestrzeń do przechowywania niezbędnych akcesoriów ogrodowych. Jeśli postawisz na nieco większy domek, bez problemu schowasz z nim również meble ogrodowe, które przez cały sezon letni ozdabiają ogrodowy taras.

Kwiaty w małym ogródku
Nawet niewielka przestrzeń w przydomowym ogródku pozwoli Ci zasadzić roślinność, która będzie pięknie kwitnąć wiosną, latem, a nawet wczesną jesienią. Kolorowe kwiaty nie zajmą dużo miejsca, a wyobraź sobie, jak świetny nadają klimat, by w zaciszu domowego ogródka móc odpocząć na leżaku. Wystarczy, że jeszcze jesienią zasadzisz tulipany, żonkile, hiacynty, by pięknie pachniały już w pierwszych wiosennych dniach. Warto zwrócić uwagę na kwiaty cebulkowe, które nie zajmują dużo miejsca, w małym ogródku lepiej zaś zrezygnować z tych, które rozrastają się do dużych rozmiarów.
Świetnie sprawdzą się krzewy ogrodowe na pniu, w tym pachnąca róża, wierzba japońska czy budleja. Popularne są też iglaki, chociaż te nie kwitną, za to są zimozielone, to też ich spora zaleta.
Taras w małym ogródku
Ogród przy domu to też miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Nawet jeśli ogródek w segmencie jest niewielki, warto wygospodarować w nim miejsce na wygodny taras. Najlepiej sprawdza się taras w ogrodzie wykonany z naturalnego drewna, ale ten musi być dobrze zabezpieczony i niestety wymaga renowacji co kilka sezonów. Alternatywą jest deska kompozytowa, ale ta z kolei znacznie się nagrzewa. Dużo osób decyduje się też na kostkę brukową, którą dzisiaj można wybierać spośród licznych wzorów i kolorów dekoracyjnych. Droższym rozwiązaniem będzie naturalny kamień albo gres mrozoodporny. Wybór jest tutaj zawsze indywidualny. Warto jednak, by taras w ogrodzie zajmował powierzchnię nie mniejszą niż 10 metrów kwadratowych. Dzięki temu zmieści się na nim nie tylko stół do biesiadowania, ale i grill.