Przeważnie maluchy lubią wodę, a już pierwsza kąpiel dziecka sprawia mu ogromną frajdę. By codzienne mycie było przyjemnością, relaksem i oczywiście podstawowym zabiegiem higienicznym, warto się do tego odpowiednio przygotować. Jak kąpać niemowlę, a jak przygotować kąpiel przedszkolakowi? Przedstawiamy nasze propozycje.
Pierwsza kąpiel
Funkcjonują różne szkoły, zgodnie z którymi kąpiel noworodka ma przebiegać każdego dnia albo co kilka dni. Bez względu na to, jaką opcję wybiorą rodzice, muszą przygotować w tym celu niezbędne akcesoria. Warto je nabyć już podczas kompletowania wyprawki dla dziecka. Co powinno znaleźć się w każdej łazience, w której będzie odbywać się kąpiel dziecka? Oto podstawowa lista:
- wanienka wraz ze stojakiem albo specjalne wiaderko do kąpania,
- podkład antypoślizgowy do wanienki,
- przewijak,
- miękka myjka,
- antyalergiczne płyny do mycia dziecka, przeznaczone do stosowania już od pierwszego dnia życia,
- oliwka i krem przeciwko odparzeniom,
- bawełniany ręcznik, najlepiej z bawełny bambusowej.
Kiedy akcesoria do kąpania są już przygotowane, należy zadbać o właściwe warunki panujące w łazience. W pomieszczeniu musi być ciepło, nieco cieplej niż w innych miejscach w mieszkaniu. Rodzice powinni sprawdzić temperaturę wody. Kiedyś sprawdzało się ją łokciem, dzisiaj służą do tego specjalne termometry.
Co jeszcze jest istotne, jeśli za chwile ma nastąpić kąpanie dziecka? Przede wszystkim mycie dziecka ma odbywać się w pełnym spokoju rodziców. Czy zdajesz sobie sprawę, że nawet noworodek szybko wyczuje nerwową atmosferę i zamiast kojącej kąpieli będzie przeżywać traumę? Zły jest również pośpiech, bo kąpiel dziecka ma być relaksem, niczym w domowym SPA.
Dziecko należy myć delikatnie, opłukując często wodą. Maluch powinien pozostać zanurzony w wodzie, pozostawiając głowę nad powierzchnią. Sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, by nie doszło do wychłodzenia wody.
Ważny jest też rytuał po kąpieli. Warto stosować codzienne masaże małego ciała na przewijaku. Można użyć w tym celu oliwki. Szczególną uwagę należy skupić na partii stóp oraz brzuszka.
Co ważne, noworodek nie powinien być kąpany zaraz po jedzeniu oraz przed jedzeniem. Należy wprowadzić codzienny rytuał, czyli kąpiel dziecka ma odbywać się o tej samej porze. Wyjątkiem nie powinny być nawet wakacje. To bardzo ważne, by maluszek znał rytm dnia, a ten nie został zaburzony.
Kąpiel przedszkolaka
Nieco inaczej wygląda mycie dziecka, jeśli wskażemy aktywnego kilkulatka. Pobyt w wannie umilą mu zapewne zabawki do kąpieli. Świetnie sprawdzają się te, które utrzymują się na wodzie, ale również pisaki do malowania po wannie. Pamiętajmy jednak, by zabawki do wanny często wymieniać, gromadzi się w nich pleśń i grzyb.
Przedszkolak nigdy nie powinien pozostawać w wannie bez opieki osób dorosłych, warto wdrożyć wspólne zabawy. To istotne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę mycie głowy dziecka. Nierzadko zalewanie oczu wodą podczas spłukiwania to ogromna trauma, dokładnie jak wizyta u dentysty albo u ortopedy, jeśli wybierzemy zły gabinet. Do komfortowego mycia głowy polecamy specjalne daszki, dzięki którym woda nie zalewa twarzy malucha.
Istotne jest to, by dziecko nie traktowało codziennej kąpieli jako rozrywki. Oczywiście, podczas mycia może się doskonale bawić, ale rezolutny kilkulatek, który chodzi już do przedszkola, powinien znać też podstawowe zasady codziennej higieny. Warto pozwalać mu na samodzielne mycie ciała, głowy i zębów, ale zawsze warto te czynności nadzorować. Dla bezpieczeństwa dziecka poziom wody w wannie nie powinien przekraczać wysokości jego pępka.
Jesteśmy pewni, że dzięki naszym wskazówkom każda kąpiel dziecka przebiegnie w pełnym relaksie, a maluch nie będzie bał się wody. To tak ważne, by od małego oswajać go z wodą, o ile łatwiej przebiegną wakacje nad Bałtykiem, podczas których chociażby moczenie stópek stanie się świetną atrakcją.