stopy dziecka
fot. Pixabay.com

Płaskostopie, koślawość kolan, koślawość stóp czy wady postawy, takie jak garbienie się, to najczęściej diagnozowane schorzenia w gabinetach ortopedycznych. Kiedy wybrać się z dzieckiem do ortopedy? Wiadomo na pewno, że takie wizyty są zalecane przynajmniej raz w roku, nie są zaś obowiązkowe, przez co najczęściej pozostają bagatelizowane.

Wady postawy u dzieci

Czy zdajesz sobie sprawę, że większość dzieci w klasach wczesnoszkolnych ma wadę postawy? Tak naprawdę jedynie u połowy z nich zostają one rozpoznane przez specjalistę, dzięki czemu może zostać wdrożone odpowiednie leczenie. Pamiętajmy jednocześnie, że przeciętny ortopeda wskazuje, iż rozpoznanie dysfunkcji tego rodzaju we wczesnym etapie rozwoju, wspiera walkę  w sposób nieinwazyjny. Jeśli wady zostaną zdiagnozowane już w stadium zaawansowanym, bardzo trudno jest je wyleczyć całkowicie, a w tym celu należy niestety wykorzystać inwazyjne, często powodujące powikłania metody.

dziewczynka na lace
fot. Pixabay.com

Wizyta u ortopedy – kiedy pierwszy raz?

Ortopeda dziecięcy przyjmuje w swoim gabinecie nie tylko dzieci, u których zauważono dysfunkcje w zakresie wady postawy. Wizyta u ortopedy powinna odbywać się przynajmniej raz w roku i to całkowicie profilaktycznie. Dokładnie widzimy tutaj taką samą zasadę, jaka funkcjonuje, jeśli pod uwagę weźmiemy wizyty u dentysty. Dzięki temu udaje się skutecznie reagować od razu i z pełnym powodzeniem.

Pierwsza wizyta w gabinecie ortopedycznym przebiega wraz z noworodkiem i tak naprawdę tylko ta jest obowiązkowa. Następuje wtedy badanie bioderek, a jeśli lekarz nie widzi żadnych odstępstw od normy, rodzice zapominają o tym specjaliście.

Problemy stają się najczęściej widoczne u kilkulatków. To wtedy zauważalny jest wzrost diagnostyk w zakresie dysfunkcji, takich jak koślawość stóp czy koślawość kolan. Trzeba przy tym zaznaczyć, że w większości przypadków jest to na szczęście jedynie etap rozwojowy. Przydaje się korektywa i dobrze dobrane kapcie do przedszkola, by zniweczyć postęp tego rodzaju wady. Szereg dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rozwojem samoistnie przestaje mieć problem z koślawością, natomiast zawsze warto, by pozostawały pod stałą obserwacją specjalisty.

Ortopeda dla dzieci w wieku szkolnym

Zadziwiający jest fakt, że to wcale nie rodzice zauważają wady postawy u uczniów. Najczęściej wizyta u ortopedy odbywa się wedle wskazań szkolnych nauczycieli. To duży błąd, ponieważ u dzieci w wieku szkolnym wady mogą być już na tyle poważne, że sama korektywa i fizjoterapia mogą okazać się niewystarczające.

Zadaniem każdego rodzica jest przede wszystkim zadbanie o optymalne warunki do nauki dziecka. Czy wiesz, że przeciętny pokój dziecka nie jest wyposażony właściwie? Uczeń powinien mieć nie tylko dobre biurko i indywidualnie dopasowany fotel do biurka. Na wadę postawy może wpływać również zły materac w łóżku.

Warto wspomnieć także o wyposażeniu klas. Polskie szkoły od lat borykają się z niewłaściwym wyposażeniem. Szkolne ławki i krzesła nadal pozostawiają wiele do życzenia. Pocieszający jest fakt, iż w ramach profilaktyki prozdrowotnej, większość szkół bierze udział w programach, dzięki którym postawa uczniów jest systematycznie sprawdzana przez ortopedów zapraszanych do placówek szkolnych.

hustawka ogrodowa
fot. Pixabay.com

Podsumowanie

Jeśli weźmiemy pod uwagę problemy w zakresie wad postawy u dzieci, należy pamiętać, że pierwsza wizyta u ortopedy to kwestia indywidualna. Najlepiej realizować taką wraz z dzieckiem profilaktycznie raz w roku. Każdy etap rozwoju malucha warto konsultować z lekarzem, rozpoczynając od badania bioderek, poprzez etap raczkowania czy pierwszych prób samodzielnego chodzenia. Coroczne wizyty u ortopedy powinny mieć też miejsce w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkoły podstawowej. Wizyta w gabinecie ortopedycznym jest też niezbędna, jeśli zauważymy jakiekolwiek odchylenia od normy. Tylko szybka reakcja pozwoli je zniwelować i zadbać o należyty stan kręgosłupa naszych dzieci.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here