pieniadze i drewniany dom
fot. Pixabay.com

Tylko połowa Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności, ale zazwyczaj nie przekraczają one wysokości dwóch pensji. To zbyt mało, by móc nabyć własne mieszkanie. Z pomocą przychodzą banki, które oferują kredyt hipoteczny. To najlepsze zobowiązanie, dzięki któremu marzenie o własnych „czterech kątach” może się spełnić. Jak wziąć kredyt hipoteczny i jakie warunki należy spełnić, by otrzymać decyzję pozytywną? Dowiedz się więcej.

Kredyt hipoteczny – cel współpracy z bankiem

Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, który zaciąga się w celu nabycia nieruchomości. To dlatego nazywany jest kredytem na mieszkanie albo kredytem mieszkaniowym. Nabywana nieruchomość może być mieszkaniem w bloku albo domem wolnostojącym. Znaczenia nie ma rodzaj rynku, kredyt może zostać udzielony na mieszkanie z rynku pierwotnego, ale też na to z wtórnego. Kredyt hipoteczny można też brać na działkę budowlaną.

Oczywiście, zanim instytucja bankowa wyda decyzję pozytywną, nastąpi wycena nieruchomości. Chodzi o to, by wartość kredytu była odpowiednia.

fot. Pixabay.com

Kredyt hipoteczny – na jakich zasadach jest udzielany?

Aby móc rozpocząć współpracę z bankiem, potencjalny kredytobiorca musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Weźmy pod uwagę, że kredyt mieszkaniowy obarczony jest ogromnym ryzykiem. Banki muszą skrupulatnie weryfikować klienta, by ten był w pełni wiarygodny i wypłacalny. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny udzielany jest na średnio 350 tysięcy złotych, a spłacany nawet przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Jest więc bardziej ryzykowny, aniżeli kredyt gotówkowy na dowolny cel albo inny kredyt celowy, ale na mniejszą wartość.

Zdolność kredytowa analizowana jest poprzez specjalne warunki, jakie stawia bank. Kredyt hipoteczny zabezpieczany jest nie tylko przepisami polskiego prawa, ale również specjalną Rekomendacją S, która mówi o normach unijnych w celu ochrony interesów instytucji bankowej, ale też kredytobiorców.

Zgodnie z tymi warunkami, kredyt hipoteczny zostanie udzielony jedynie tym osobom, które generują wystarczające dochody, ale wniosą też wkład własny. Dzisiaj wynosi on minimum 20% wartości całego zobowiązania. Co ważne, wkład własny nie musi być w formie gotówki. Może być nim działka pod budowę domu, oszczędności ulokowane na kontach IKE czy IKZE albo koncie oszczędnościowym bądź lokacie. I to nie wszystko, bo banki wymagają też wpisu do hipoteki i dodatkowego ubezpieczenia nabywanej nieruchomości.

siedziba banku
fot. Pixabay.com

Kredyt hipoteczny – jak wybrać?

Ponieważ każdy bank realizuje własną politykę kredytową, zawsze warto najpierw porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert. W tym celu z powodzeniem można wykorzystać ranking kredytów hipotecznych. Dokładnie w ten sam sposób, udaje się wybrać chociażby kredyt studencki czy innego rodzaju zobowiązanie. Z rankingach przedstawione jest zestawienie kluczowych dla opłacalności, ale też ogólnej atrakcyjności danego zobowiązania. Kredyty Polaków mają być jak najtańsze, ale liczy się też jakość obsługi klienta, czas weryfikacji wniosku, możliwość uzyskania dodatkowych bonusów, jak na przykład wakacje kredytowe. Tak naprawdę każdy przyszły klient banku powinien brać pod uwagę te parametry, jakie są dla niego priorytetem. Nie tylko kredyt gotówkowy może być „szyty na miarę”. Okazuje się, że ten mieszkaniowy jest równie elastyczny. Pamiętajmy także, że zawsze można negocjować warunki współpracy z bankiem.

Nie zawsze jest to możliwe. Jeśli pod uwagę weźmiemy wsparcie finansowe, jak chwilówki, te zaciąga się poprzez wniosek online. Potencjalny klient rzadko odwiedza siedzibę firmy pożyczkowej, a weryfikacja klienta jedynie na podstawie dowodu osobistego nie pozostawia już możliwości porozumienia w kwestii innych, dogodnych czynników. W przypadku współpracy z instytucją bankową jest to zaś zawsze możliwe i warto z tej opcji korzystać.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here