kuchnia z aneksem
fot. Pixabay.com

Zgodnie z obowiązującą sztuką budownictwa, to kuchnia z aneksem jest już standardem. Taka opcja daje przestrzeń, ale czy zawsze jest praktyczna? Na jaki układ kuchni warto się decydować, wybierając własną nieruchomość? Na co zwracać szczególną uwagę? Wskazówki znajdziecie poniżej.

Kuchnia – serce domu

Nie ma wątpliwości, że kuchnia w mieszkaniu jest najważniejszym miejscem. To właśnie w kuchni spędzamy najwięcej czasu i nie chodzi jedynie o spędzanie licznych godzin na gotowaniu. To również w kuchni przebiega życie rodzinne, wspólne posiłki, rozmowy, w kuchni też siedzimy z przyjaciółką przy kawie, nierzadko czytamy poranną gazetę. Kuchnia z aneksem jest więc dobrym rozwiązaniem, jeśli pod uwagę weźmiemy bliskie relacje z domownikami. Otwarta przestrzeń pozwala na wykorzystywanie jej nie tylko w ramach przyrządzania posiłków.

Co ważne, kuchnia otwarta na salon jest też praktyczna, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Podczas gdy mama gotuje, maluchy mogą bawić się w salonie i zawsze będą pod czujną kontrolą osoby dorosłej. To lepsze rozwiązanie, niż zamknięty pokój dziecka i niemożność nadzorowania aktywności dzieci.

Kuchnia w aneksie to też dobre rozwiązanie, jeśli pod uwagę weźmiemy optyczne powiększenie przestrzeni. Taka opcja jest idealna, jeśli mamy mały salon, a wyburzenie ściany jest jak najbardziej możliwe. Coraz częściej takie remonty realizowane są, jeśli uwzględnimy mieszkania z rynku wtórnego. W nich, w tej podstawowej wersji deweloperzy stosowali przeważnie kuchnie zamknięte jako oddzielne pomieszczenie. Jeśli chodzi o mieszkanie na rynku pierwotnym, kuchnia otwarta na salon jest już raczej standardem.

biala kuchnia w bloku
fot. Pixabay.com

Kuchnia otwarta – czy można mówić o wadach?

Zwolennicy zamkniętych przestrzeni kuchennych, którzy wybierają nieruchomości, w jakich zaplanowano kuchnię jako zupełnie oddzielne pomieszczenie, zwracają uwagę na fakt, że kuchnia ma być w pełni praktyczna, nie zawsze musi być reprezentacyjna. Goście, którzy odwiedzą nas na kawę, nie muszą przecież oglądać brudnych garnków czy zlewu pełnego naczyń. Co więcej, kuchnia otwarta przyczynia się do rozprzestrzeniania się po całym mieszkaniu zapachów gotowanych potraw. Kuchnia połączona z salonem najczęściej nie ma okna, by można było szybko przewietrzyć lokum.

kuchnia zamknieta z oknem
fot. Pixabay.com

Kuchnia otwarta i zamknięta – podsumowanie

Moda na kuchnie otwarte na salon przyszła do nas z krajów skandynawskich. Tam duży nacisk kładzie się nie tylko na otwarte, praktyczne przestrzenie, ale i na bliskie relacje z domownikami. Osoby, które zajmują się przyrządzaniem posiłków, nie muszą być zamknięte w kuchniach, ale jednocześnie mogą swobodnie prowadzić życie rodzinne, jakie toczy się w salonie. Dzisiaj to właśnie taka opcja jest już standardem.

Kuchnia z aneksem też może być reprezentacyjna, bardzo często stanowi dekorację domowej przestrzeni i pięknie komponuje się z salonem. Można urządzać ją przecież w dowolnym stylu, by pasowała do mebli w salonie, nawet jeśli są to antyki. Jednocześnie nadal pozostaje w pełni praktyczna.

Nowoczesna sztuka budownictwa i wszystkie mieszkania na rynku wtórnym wręcz wykluczają obecnie kuchnie oddzielne. Te spotyka się raczej w mieszkaniach z rynku wtórnego, na przykład w blokach z tzw. wielkiej płyty.

Na kuchnie zamknięte decydują się osoby, których nieruchomości są o dużym metrażu i nie trzeba ich optycznie powiększać. To też zwolennicy wydzielania przestrzeni typowo praktycznych od tych reprezentacyjnych. Taki układ kuchni jest też dla osób, które nie prowadzą życia rodzinnego, na przykład singli, dla których to miejsce ma służyć jedynie do przygotowywania posiłków i przechowywania żywności.

Decyzja o rodzaju kuchni jest zawsze indywidualna. Nigdy nie powinna być podejmowana, patrząc jedynie na obowiązujące trendy i modę, jaką promują architekci i projektanci. Nabycie własnej nieruchomości to jedna  z najważniejszych inwestycji w życiu i to inwestor musi czuć się dobrze we własnych „czterech kątach”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here