biala kuchnia w bloku
fot. Pixabay.com

Główny podział nieruchomości następuje, jeśli pod uwagę weźmiemy rynek pierwotny oraz rynek wtórny. Jakie mieszkania wybierane są częściej? Jakie są zalety oraz wady nieruchomości tego rodzaju? Na jakie lepiej się zdecydować? Czy mieszkanie z rynku pierwotnego jest dzisiaj rzeczywiście bardziej popularne? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Rynek pierwotny a wtórny

Na początku należy wyjaśnić charakterystykę tego typu nieruchomości. Mieszkanie z rynku pierwotnego to takie, które jest zupełnie nowe, a Ty będziesz jego pierwszym właścicielem. Najczęściej są to mieszkania w stanie surowym, do indywidualnego wykończenia i wyposażenia. Deweloperzy oferują także tzw. mieszkania pod klucz, ale na taką opcję decyduje się znacznie mniej inwestorów.

Mieszkanie z rynku wtórnego to mieszkanie używane. To takie, w którym już ktoś mieszkał, a sama nieruchomość miała przynajmniej jednego właściciela. Takie nieruchomości są zwykle wykończone, zdarza się, że zostają sprzedane z pełnym wyposażeniem. Jeśli nadal nie wiesz, na jakie mieszkanie się zdecydować, przedstawiamy ich główne zalety, ale także wady.

klucz do mieszkania
fot. Pixabay.com

Mieszkanie na rynku pierwotnym – charakterystyka

Nie ma wątpliwości, że to właśnie nieruchomości z rynku pierwotnego sprzedają się dzisiaj najlepiej. Inwestorzy stają się coraz bardziej wymagający. Chcą kupować mieszkania, jakie powstały zgodnie z nowoczesną sztuką budowlaną. Mieszkania zupełnie nowe, to nie tylko kuchnia z aneksem i ogromna przestrzeń, zgodnie z obowiązującymi trendami. Takie lokum cieszy także ze względu na otaczającą infrastrukturę. Nowoczesne klatki schodowe, portier, tereny wokół bloku czy na osiedlu, które są doskonale zadbane. Sama nieruchomość została zapewne wykonana przy użyciu najlepszej jakości materiałów, a forma budynku i elewacja wpisuje się w nowoczesną sztukę architektoniczną.

Ogromną zaletą mieszkań zupełnie nowych jest także możliwość ich wykańczania wedle własnych upodobań. Jeszcze na etapie budowy udaje się ingerować w rozmaite rozwiązania, dzięki którym przyszły domownik uzyska optymalny komfort. Najczęściej deweloperzy zgadzają się na drobne przeróbki, by spełnić oczekiwania potencjalnego inwestora. Możliwa jest ingerencja w układ kuchni, niektórych ścian, udaje się dokładnie zaplanować każde pomieszczenie, a sama sypialnia czy pokój dziecka zostaje wykończona i wyposażona zgodnie z gustem właściciela nowej nieruchomości.

Czy można mówić o wadach takich mieszkań? Oczywiście, że tak. Rynek pierwotny wykorzystuje najczęściej dostępne tereny pod zabudowę mieszkalną. Deweloperzy nabywają działki nieco bardziej odległe od ścisłego centrum miasta, ponieważ w tej najlepszej lokalizacji najczęściej nie ma już wolnych przestrzeni. To wada, ale dla wielu także zaleta. Cisza, spokój, bliskość terenów zielonych zapewne sprzyja komfortowemu mieszkaniu.

korytarz w domu
fot. Pixabay.com

Mieszkanie z rynku wtórnego – czy warto?

Na mieszkanie z rynku wtórnego decydują się najczęściej osoby, którym zależy na dobrej lokalizacji nieruchomości. To również inwestorzy, którzy nie mają czasu, by czekać na ukończenie budowy, a później wykończenie mieszkania i jego urządzenie. Chcą kupić mieszkanie szybko i od razu z niego korzystać.

Mieszkanie używane jest wykończone i nierzadko urządzone. Oczywiście, poprzedni właściciel raczej nie wyposaży go w antyki, natomiast kuchnia czy łazienka jest kompleksowo urządzona. Niektóre mieszkania z rynku wtórnego nadają się do natychmiastowego zamieszkania, inne wymagają drobnego odświeżenia czy nawet remontu. Wtedy ostateczna decyzja podejmowana jest, biorąc pod uwagę cenę takiej nieruchomości.

Z reguły mieszkania z rynku wtórnego są droższe, ale wynika to z faktu lepszej lokalizacji i braku wysokich nakładów na urządzenie nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że wieloletni budynek może posiadać już wady i spore usterki, a urządzona przez kogoś nieruchomość nie zawsze będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Bez względu na wybór nieruchomości, można starać się o kredyt hipoteczny. Ten udzielany jest zarówno na mieszkania zupełnie nowe, jak i te z drugiej ręki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here