Nie ma wątpliwości, że nadwaga u dzieci to ogromny problem. Czy wiesz, że nadmierne kilogramy ma nawet 8% dzieci w przedziale wiekowym 7-11 lat, patrząc na populację całego świata? Najgrubsze dziecko na świecie ma 6 lat i waży 200 kilogramów. Jak kwestie zachowania umiarkowanej wagi wśród dzieci wyglądają w Polsce? Jak otyłość dziecka może być skutecznie zwalczana? Szczegóły prezentujemy poniżej.
Nadwaga u dzieci w Polsce
Dane nie są pocieszające. Okazuje się, że w Polsce nadwaga u dzieci stanowi coraz bardziej powszechny problem. Statystyki jasno wskazują, że nadwaga dziecka dotyczy aż 10% maluchów w przedziale wiekowym 1-3 lata i aż 30% wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Nie mniejszy problem występuje wśród młodzieży. Nie ma wątpliwości, że nadwaga dziecka, a wręcz otyłość dziecka jest w Polsce nagminna. Jesteśmy krajem, w którym problem ten jest niezwykle poważny, jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkie kraje europejskie. Wyprzedzają nas jedynie Niemcy.
Nadwaga u dzieci – dlaczego występuje?
Nadwaga dziecka to wynik nieodpowiednich zachowań samych rodziców. Nadwaga w Polsce wynika głównie z naszej codziennej diety, tradycyjna kuchnia polska jest przecież tłusta i niezwykle kaloryczna. Nadmierne kilogramy u dzieci to też efekt spożywania zbyt dużej ilości cukru, słodycze są codziennością.
Same szkoły zwracają uwagę na fakt, iż otyłość u dzieci to bardzo często efekt braku aktywności fizycznej. Dzisiaj dzieci większość czasu spędzają w szkolnych ławkach, a po powrocie do domu z telefonem w ręku. W ostatnich latach znacznie zwiększyła się liczba dzieci, które są zwolnione z zajęć W-F.
Nadwaga dziecka – jak zwalczać?
Problem muszą przede wszystkim rozpoznać sami rodzice, wizyty u dietetyków nie są przecież obowiązkowe. Otyłość dziecka jest także diagnozowana na podstawowych, corocznych bilansach, podczas których wylicza się tzw. centyle. Informacja o nadmiernych kilogramach dziecka nie jest jednak najczęściej wystarczająca, by rodzice zadbali o ich zniwelowanie. Warto sobie uświadomić, że grube dziecko jest nie tylko nieszczęśliwe, bardzo często niestety nieakceptowane wśród rówieśników, ale także podatne na rozmaite choroby, w tym depresję.
Konieczna jest dieta dla dziecka. Nie zaleca się wdrażać jej na własną rękę, chyba że polega na odstawieniu słodyczy i cukru. Dzieci nie mogą zaś stosować głodówek, restrykcyjnych diet, jak dieta Dąbrowskiej. Bardzo łatwo doprowadzić do stanów anemicznych i skrajnego wycieńczenia. Trzeba wziąć pod uwagę, że maluch, który boryka się z nadmiernymi kilogramami, nadal się rozwija, musi dostarczać do swojego organizmu wszelkie składniki odżywcze.
By zgubić skutecznie i trwale nadmierne kilogramy u dzieci, konieczna jest indywidualnie dopasowana dieta. By wyszczuplenie ciała było optymalne, należy wdrożyć też aktywność fizyczną. Warto spytać dziecko, jaki sport lubi najbardziej, jego uprawianie powinno być jednocześnie przyjemnością.
Nadwaga u dzieci – zapobiegaj, zamiast leczyć
Dobrą informacją jest fakt, nadwaga w Polsce może być skutecznie minimalizowana. Wszystko dlatego, że Polacy stają się coraz bardziej świadomi konieczności stosowania zdrowych, dobrze zbilansowanych diet i odrzucają produkty kiepskiej jakości, o wątpliwym składzie. Zgodnie z trendem zdrowego stylu życia, dorośli coraz częściej dbają o kondycję fizyczną, sport staje się ich nawykiem i zachęcają dzieci do jego uprawiania. Naszą główną rozrywką przestało być oglądanie telewizji, w sklepach nie wybieramy już chemicznych, najtańszych produktów, ale stawiamy na zdrowe, ekologiczne jedzenie. Coraz więcej osób odrzuca mięso na rzecz sałatek. Okazuje się, że o naszą atrakcyjność zewnętrzną dbamy nie tylko poprzez zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, ale również od wewnątrz, zachowując najlepsze zdrowie. Coraz częściej dajemy dobry przykład dzieciom, powstaje też coraz więcej kampanii społecznych, które zwracają uwagę na codzienny jadłospis dzieci i dorosłych. Warto wspomnieć tutaj chociażby o akcji nakłaniającej do spożywania 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia.