Odmulacz akwariowy

Troska o stan środowiska wodnego w akwarium jest niezwykle ważna. Bez regularnych ingerencji w zbiornik, Twoje rybki nie pożyją zbyt długo. Ważne jest wymienianie wody na świeżą, usuwanie powstających glonów, napowietrzanie oraz szereg innych czynności, w których wykonywaniu mogą Ci pomóc rozmaite urządzenia. Do chętnie wykorzystywanych należą odmulacze, które sprawdzają się idealnie w czyszczeniu wody. Poniżej wgryzam się w temat odmulaczy akwariowych oraz udzielamy porad dla początkujących akwarystów. Dowiesz się jak działa to urządzenie, jaką funkcję pełni w zbiorniku akwariowym oraz jakie modele odmulaczy znajdziesz w sklepach akwarystycznych. 

Odmulanie wody w akwariach – kiedy i dlaczego?

Odmulanie akwarium to czynność, którą można wykonać samodzielnie, bez korzystania ze specjalistycznego urządzenia. Mimo to polecamy sięgnąć po specjalne produkty dedykowane właśnie do odmulania wody. Ich działanie jest w dużym stopniu automatyczne i nie wymaga nakładu pracy własnej. Dostępne odmulacze tworzą rozbudowaną rodzinę produktów, w której znajdziesz zarówno sprzęt gorszej jak i lepszej jakości. Odpowiednio dobrany odmulacz utrzyma wodę w stanie czystym, zapewniając maksymalnie korzystne warunki dla życia i rozwoju rybek oraz roślin. 

Odmulacze są odpowiedzialne za usuwanie rozmaitych zabrudzeń unoszących się w wodzie. Są to przede wszystkim: resztki pożywienia pozostawione przez rybki, pozostałości ich przemiany materii, oderwane cząstki roślin, pyłki, kurz oraz niebezpieczne związki chemiczne. Niemal wszystkie typy zabrudzeń, jakie mogą występować w zbiorniku, można usunąć za pomocą odmulacza. 

Wbrew pozorom, nie tylko filtr jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości w zbiorniku. Tym bardziej że filtry montowane są przede wszystkim w górnych częściach akwariów, przy powierzchni tafli wody. W ten sposób, zanieczyszczenia opadające na dno mogą zalegać tam przez długi czas, zaburzając równowagę chemiczną wody. Dlatego odmulacze są dedykowane przede wszystkim do dna, gdzie będą aktywnie oczyszczać podłoże, żwirek, piasek i kamyczki. 

Dostępne odmulacze akwariowe – jak wybierać, by trafić?

Oferta dostępnych w sklepach akwarystycznych odmulaczy jest bardzo szeroka. Znajdziesz urządzenia o odmiennej konstrukcji i sposobie działania. Do najchętniej wybieranych należą odmulacze grawitacyjne. Te łatwe w użyciu urządzenia reguluje się za pomocą specjalnego zaworu. W ten sposób błyskawicznie zasysają zanieczyszczenia z podłoża, doprowadzając również do wymiany wody. 

Chętnie wybierane są także odmulacze automatyczne, nieco droższe niż ich grawitacyjne odpowiedniki. Ich działanie jest niezwykle proste oraz wysoce skuteczne, zwłaszcza w przypadku produktów wyposażonych w opcję filtracji (z filtrem odwróconej osmozy), pozwalającej uzyskać krystalicznie czystą wodę. Wielu akwarystów uważa, że jest to odmulacz akwariowy, który działa najszybciej

Pozostałe popularne modele odmulaczy akwariowych to urządzenia wyposażone w pompkę napowietrzającą oraz modele wyposażone w zawór zwrotny. Odmulacze z pompką nadają się do uniwersalnego zastosowania, zarówno w akwariach zamkniętych jak i otwartych. Odmulacze z zaworem zwrotnym przeciwdziałają natomiast niepożądanemu cofaniu się wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here