przewijak i pieluchy
fot. Pixabay.com

Nie ma wątpliwości, że pozbycie się pieluch to ważny etap nie tylko w życiu samego dziecka, ale i całej rodziny. Brak konieczności przewijania malucha to nie tylko oszczędności finansowe, ale przecież także ogromny komfort i swoboda. Kiedy zacząć odpieluchowanie i jak to zrobić skutecznie? Przedstawiamy skuteczne sposoby.

Kiedy zacząć odpieluchowanie?

Większość rodziców przezywa ogromny stres, jeśli pod uwagę weźmiemy odpieluchowanie dziecka. Nie pomagają namowy znajomych i pytania rodziny, a przechwałki koleżanek, którym udało się odzwyczaić od pieluch już kilkumiesięczne niemowlęta, tym bardziej nie pomagają. Pamiętajmy, że proces odpieluchowania powinien być indywidualny, a dziecko powinno być na ten czas przygotowane i „dojrzałe”. Na siłę nie zrobimy nic, brak pieluchy nie sprawi, że dziecko nauczy się kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Właśnie dlatego, czas na odpieluchowanie jest dla każdego indywidualny.

Sami lekarze potwierdzają, że nie można wskazać jednego etapu, w którym dziecko jest gotowe, by porzucić pieluchy jednorazowe czy pieluchy tetrowe. Ten moment przychodzi naturalnie wraz z kolejnym etapem rozwoju malca. Wiadomo na pewno, że dziecku można w tym skutecznie pomóc. Zaleca się, by pytania, jak odzwyczaić od pieluch, zadawane były przed pójściem dziecka do przedszkola. Wyprawka do przedszkola nie powinna już zawierać pieluch, To zresztą wytyczne większości placówek przedszkolnych. Dziecko z pieluchą nie jest mile widziane w przedszkolu, opiekunki nie mają zbyt wiele czasu na przewijanie dziecka. Warto też podkreślić, że przedszkolak jest na tyle duży, iż procesy fizjologiczne powinien mieć unormowane.

Co ważne, nie należy oduczać dziecka pieluch, kiedy malec przechodzi tzw. bunt dwulatka. Ten proces jest wystarczająco trudny dla całej rodziny, by wprowadzać dodatkowe, nowe bodźce. Lepiej nauczyć dziecko korzystania z nocnika wcześniej albo przeczekać bunt. dokładnie taka sama zasada sprawdza się, kiedy dziecko przechodzi bolesne ząbkowanie.

butelka i pieluchy dla dziecka
fot. Pixabay.com

Skuteczne sposoby na odpieluchowanie

Najlepszym czasem na odpieluchowanie jest pora letnia. To wtedy możemy pozwolić sobie na to, by czas spędzany na ogrodowym placu zabaw dziecko mogło spędzać bez pieluchy. W razie „awarii” nie ma problemu z przebraniem malucha, a czynność ta przebiega szybko i bez ryzyka przeziębienia.

Przed przystąpieniem do nauki chodzenia bez pieluchy, warto się dobrze przygotować. Przyda się specjalna wyprawka do odpieluchowania, a w jej składzie powinny znaleźć się takie akcesoria:

  • nocnik,
  • nakładka na deskę klozetową,
  • zapasowa paczka pieluch,
  • mokre chusteczki.

Pamiętajmy, że im dziecko jest młodsze, tym proces odpieluchowania będzie trwać dłużej. Średnia wieku, w którym dziecko przestaje nosić pieluchy to 28 miesiąc jego życia. Z powodzeniem udaje się też rozpoznać symptomy, dzięki którym dziecko może być gotowe na całkowite pozbycie się pieluch. do takich objawów zaliczyć można:

  • pielucha pozostaje sucha przez kilka godzin,
  • pielucha pozostaje sucha w nocy i podczas snu,
  • pielucha staje się niewygodna dla dziecka, a malec wyraźnie to sygnalizuje,
  • dziecko alarmuje potrzebę fizjologiczną bądź informuje, że czuje dyskomfort, kiedy pielucha jest mokra,
  • dziecko interesuje się toaletą.
dwuletnie dzieci
fot. Pixabay.com

Nigdy nie należy dziecka zmuszać do zaprzestania korzystania z pieluchy. Złym sposobem jest też system kar i nagród, załatwianie potrzeb fizjologicznych w toalecie powinno być normalnym nawykiem, a nie czynnością wyjątkową.

Warto nabyć atrakcyjny nocnik. Sprawdzają się te kolorowe, a nawet grające akcesoria. Należy przypominać dziecku o potrzebie fizjologicznej i zachęcać malca do skorzystania z toaletowych akcesoriów. Jest to ważne szczególnie krótko po tym, jak dziecko się napije.

Nierzadko przydają się specjalne majteczki treningowe, duży zapas ubrań, dostępne są też nocniki jednorazowe, świetne szczególnie podczas podróży czy dłuższych spacerów. Tak naprawdę jednak zasada jest jedna, dziecko musi być gotowe na odpieluchowanie i żadne specjalne zabiegi tego etapu rozwoju malucha tego nie przyśpieszą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here