ogrodek w segmencie
fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa znacznie przewartościowała nasze priorytety. Okazuje się, że coraz więcej miłośników mieszkania w dużych miastach decyduje się na przeprowadzkę na przedmieścia. Zaczęliśmy doceniać większą przestrzeń, własny ogródek i bliskość łona natury, zaczął nam za to przeszkadzać zgiełk, tłum i smog. O ile lepiej społeczną izolację znieśli ci, którzy mają chociaż mały ogródek w segmencie. Balkon w mieszkaniu w bloku nigdy nie będzie alternatywą takiej przestrzeni. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nawet niewielkiej przestrzeni przy domu, podpowiadamy, jak urządzić taki ogródek, by służył wszystkim domownikom do różnych celów.

Mały ogródek przy segmencie

Jak potwierdzają sami deweloperzy, ogródek w segmencie ma zazwyczaj nie więcej niż 60 metrów kwadratowych. Tyle spokojnie wystarczy, by móc mianować go doskonałą strefą wypoczynku, zabawy, spotkań z przyjaciółmi, kuchni i jadalni w sezonie letnim czy też praktyczną przestrzenią do wszelakich aktywności. Nawet mały ogródek może służyć jako ogródek dla dziecka i atrakcyjny plac zabaw. Wystarczy go tylko dobrze zagospodarować.

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy stawiają na okazały taras w ogródku, a przestrzeń na świeżym powietrzu służy im głównie do biesiadowania. Inni organizują to miejsce jako atrakcyjny kącik zabaw, a huśtawka ogrodowa czy piaskownika pełni tam główną funkcję. Przydomowy ogródek w segmencie jest też świetnym miejscem na zielnik, a nawet mały warzywniak. Z powodzeniem może to być również praktyczny ogródek ze składzikiem oraz drewutnią. Bez względu na to, jaką funkcję będzie pełnił ogródek w czworaku czy segmencie, zawsze warto go dobrze zaplanować.

dekoracje w ogrodzie
fot. Pixabay.com

Ogródek w segmencie – aranżacja terenów zielonych

Czy wiesz, że nawet na małej przestrzeni możesz stworzyć dodatkową strefę dla wszystkich domowników? 60 metrów kwadratowych, bo tyle ma przeciętny ogródek w szeregowcu czy segmencie, z powodzeniem wystarczy, by znalazły się w nim elementy niezbędne do wypoczynku, ale i innych aktywności.

Pamiętaj, że taras w ogrodzie nie powinien mieć mniej niż 10 metrów kwadratowych, by zmieściły się na nim leżaki, stół do biesiadowania w rodzinnym gronie czy grill. Dalsza strefa jest już do swobodnej aranżacji. Domek na narzędzia i akcesoria ogrodowe warto postawić w rogu, najlepiej w miejscu zacienionym, by te słoneczne zostawić raczej do swobodnego użytkowania.

Praktyczny ogródek w czworaku czy obok innej nieruchomości może zawierać też miejsce do zabawy oraz praktyczny zakątek do hodowania warzyw i owoców. Pod rynną powinien znaleźć się zbiornik na deszczówkę, a cała wolna przestrzeń powinna zostać wysiana trawą. Najlepiej sprawdzi się trawa sportowa, wykorzystywana na boiskach, bo jest odporna na deptanie, a przy tym nie wymaga częstego koszenia.

kwiaty w malym ogrodzie
fot. Pixabay.com

Przydomowy ogródek – klimat przestrzeni na świeżym powietrzu

Ogródek w bliźniaku czy segmencie może być romantyczny, w stylu boho, nowoczesny albo w klimacie skandynawskim. Tylko od Ciebie zależy, jakie dodatki pozwolą Ci na chwile błogiego relaksu. Warto pamiętać, by styl ogródka był zawsze praktyczny, świetnie sprawdzają się elementy rattanowe, z tzw. technorattanu oraz naturalnego drewna, przy czym drewno trzeba impregnować i poddawać renowacji.

Warto, by styl ogródka pasował do aranżacji całego domu i to nie tylko patrząc na elewację budynku, ale również urządzenie wnętrz całej nieruchomości. Ogródek i mieszkanie powinny być spójne, stanowić całość, a przede wszystkim podobać się domownikom bez względu na panujące trendy.

Należy też zwracać uwagę na rozwiązania w pełni funkcjonalne i praktyczne, najlepszej jakości. Pamiętajmy, że ogródek to przestrzeń na świeżym powietrzu, poszczególne elementy wyposażenia są więc narażone na działanie niekorzystnych czynników, w tym mrozu, promieni słonecznych, deszczu oraz śniegu. Nawet mały ogródek wymaga również gruntownych porządków, przynajmniej dwa razy w roku, przed sezonem wiosennym oraz zaraz przed jesienią.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here