praca o studiach
fot. Pixabay.com

Gdzie szukać pracy zaraz po studiach? Jak na rynku pracy radzą sobie absolwenci uczelni wyższych? Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na zatrudnienie młodych Polaków i cudzoziemców, którzy właśnie u nas chcą wspinać się po kolejnych szczeblach kariery? Jak wygląda pierwsza praca po studiach? Przedstawiamy różne możliwości.

Pracujący student to standard

O ile jeszcze do niedawna student w Warszawie najczęściej zajmował się pobieraniem nauki i nie miał czasu na generowanie dochodów, tak dzisiaj praca dorywcza jest wręcz standardem. Młodzi studenci doskonale wiedzą, że na rynku pracy panuje ogromna konkurencja, więc ich pierwsze doświadczenie zawodowe musi rozpocząć się jeszcze w trakcie studiowania.

Oczywiście, praca na studiach nie jest głównym źródłem utrzymania studentów, zaś na pewno pozwala zdobywać pierwsze doświadczenie. Nierzadko studenci podejmują wręcz darmowe staże czy praktyki, by zaraz po studiach móc rozpocząć zawodową karierę. Nie bez powodu zresztą coraz większą popularnością cieszą się dzisiaj studia w trybie zaocznym, które dają większą swobodę i możliwości podjęcia pracy. Studenci, którzy wybrali studia dzienne, raczej nie mają na to szansy.

praca biurowa przy komputerze
fot. Pixabay.com

Praca na studiach w zawodzie

Gdzie szukać pracy na studiach, skoro student nie zdobył jeszcze stosowanego wykształcenia ani nie ma żadnego doświadczenia? By się utrzymać, studenci najczęściej podejmują zatrudnienie, które tego nie wymaga. Zarówno studenci zza granicy, jak i nasi rodacy bez problemu znajdują pracę dorywczą w turystyce, hotelarstwie czy handlu. To prace elastyczne, które można godzić z intensywnością pobytów na studiach.

Większość studentów nie ma szans na podjęcie pracy w zawodzie, w którym się kształci, a praca w czasie pandemii koronawirusa jest jeszcze większym wyzwaniem. Staże i praktyki zawodowe oraz liczne szkolenia pozwalają zaś uzupełnić CV i portfolio, by zaraz po zdobyciu dyplomu móc wspinać się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery. Nie da się jednak ukryć, że studenci w Warszawie czy innym mieście na terenie naszego kraju podejmują pracę tylko po to, by móc się utrzymać. Weźmy pod uwagę, że mieszkanie dla studenta i koszty utrzymania wymagają od studenta posiadania co najmniej 2 tysięcy złotych w skali jednego miesiąca. To sporo, jeśli uwzględnimy, że większość młodych studentów nadal pozostaje na utrzymaniu rodziców, a ci nie posiadają żadnych oszczędności.

Praca po studiach – gdzie szukać?

Świetną opcją jest zawieranie znajomości i tzw. łapanie kontaktów już na studiach. To przecież kształcenie kierunkowe pozwala poznawać branżę i zawodowy rynek, który pozwoli generować dochody już po studiach. Studenci bardzo często decydują się na nieopłacalne finansowo staże, które jednak dają perspektywę stałego zatrudnienia już po zakończeniu edukacji. Staże i praktyki pozwalają też poznać warunki zatrudnienia oraz specyfikę pracy w danym zawodzie.

Praca po znajomości oczywiście nadal jest powszechnym sposobem na znalezienie zatrudniania, zaś należy wiedzieć, że nie zawsze wykształcenie jest czynnikiem decydującym. Coraz częściej uwagę zwraca się na doświadczenie i tutaj znowu wracamy do praktyk i szkoleń praktycznych, które na to pozwalają.

praca po studiach
fot. Pixabay.com

Pierwsza praca po studiach zakłada najczęściej objęcie stanowiska juniora. Warto wybierać więc przedsiębiorstwa, które zakładają możliwość awansów. Ten najniższy szczebel nie pozwala przecież na generowanie wysokich zarobków.

Gdzie absolwent uczelni wyższej znajdzie zatrudnienie? Warto nawiązać współpracę z agencją pośrednictwa pracy, która wyszuka pracę za studenta. Agencja pośrednictwa pracy jest też najlepszą opcją, kiedy pracy szuka cudzoziemiec.

Jak wiadomo, to internet jest skarbnicą wiedzy, a w sieci dostępnych jest mnóstwo portali z ofertami pracy. Warto weryfikować je codziennie i aplikować na wybrane stanowiska. Pierwszym krokiem musi być jednak przygotowanie dobrego CV oraz portfolio. Pamiętajmy, że na jedno stanowisko pracy zgłosić się może nawet kilkuset kandydatów. Twoje CV musi wyróżniać się na tyle, by zaproszono Cię na rozmowę rekrutacyjną.

Pierwszą pracę po studiach oferują nierzadko same uczelnie. Te pomagają też w szukaniu zatrudnienia poprzez tzw. biura karier. Dzięki temu pierwsza praca może być ściśle związana z kierunkiem studiów, jakie ukończył student.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here