Podatek VAT

Podatki są tak stare jak świat. Już w starożytności płacono wszelkiego rodzaju podatki, które miały zasilić miejski skarbiec. W miarę upływu lat wymyślano coraz to nowe podatki. jeśli mielibyśmy być złośliwi podatek można nazwać „Karą za pracę”. Dlaczego tak? Ponieważ, każdy obywatel pracujący i zarabiający płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), natomiast przedsiębiorcy odprowadzają podatek do osób pranych (CIT) natomiast w społeczeństwie istnieje grupa nie odprowadzająca tego rodzaju podatków. Dlaczego są ludzi nie odprowadzający podatku dochodowego? Ponieważ po wnikliwych obliczeniach tacy ludzi dochodzą do wniosku, że zdecydowanie lepiej i wygodniej będzie im siedzieć na zasiłkach społecznych tzw. socjalu.

Obecna sytuacja w kraju sprzyja takim ludziom, dzięki prowadzeniu programu 500+. W ten sposób ludzi nie lubiący pracować decydują się na powiększenie rodziny i co za tym idzie uzyskanie praw do kolejnych świadczeń społecznych. Na szczęście jest jeden podatek, którego nikt nie zdoła ominąć i będzie musiał zapłacić. Mówię o podatku od towarów i usług tzw. VAT. Jest kilka stawek podatku VAT: 23%, 8%, 5% oraz 0% Co to jest i kto ma obowiązek jego płacenia? Podatek VAT jest to danina dla państwa, którą sprzedawca dolicza do ceny sprzedaży netto w wyniku czego uzyskuje cenę sprzedaży brutto. Wszystko jest tak obliczone, aby koszt podatku VAT pokrywał nabywca przy zakupie.

Podatek od towarów i usług jest podatkiem pośrednim. To znaczy, że nie płacimy go bezpośrednio jako podatnik my jedynie przekazujemy kwotę podatku i obarczamy obowiązkiem jego odprowadzenia osobę sprzedającą nam dany towar lub usługę.

Przedsiębiorca rozlicza VAT w systemie miesięcznym lub kwartalnym. Do poznania kwoty jaką trzeba odprowadzić do Urzędu Skarbowego musimy odjąć od siebie kwotę podatku VAT należnego od naliczonego. W ten sposób poznamy kwotę do wpłaty lub wypłaty przed Urząd Skarbowy. W ostatnim czasie wyszły nowe deklaracje VAT mające na celu pomoc przedsiębiorcy przy rozliczaniu tego podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here