Pandemia koronawirusa przyczyniła się do społecznej izolacji. W związku z rządowymi obostrzeniami normą jest już praca w domu. Chodzi przecież o to, by minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Ci, którzy mogą pracować poza biurem, zaczynają doceniać pracę zdalną. Co więcej, sami pracodawcy dostrzegają zalety takiego systemu.
Praca w domu – kto z niej korzysta?
Czy praca w domu może być tak samo efektywna i wydajna, jak zawodowe obowiązki realizowane na standardowym stanowisku pracy w biurze? Czy udaje się pracować w warunkach domowych, kiedy rozpraszają nas inni domownicy, a domowe obowiązki sprawiają, że tak naprawdę nie potrafimy zorganizować zadań?
Okazuje się, że praca zdalna wychodzi nam coraz lepiej. Jeszcze w marcu zeszłego roku była to zupełna nowość, wręcz zaskoczenie. Nie umieliśmy zupełnie dostosować się do nowych reguł zatrudnienia, a większość firm odnotowała spadek formy pracowników. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, przede wszystkim umiemy już organizować pracę poza biurem.
Praca poza biurem – jak dostosować dom?
Przede wszystkim praca zdalna, czyli wykonywanie zawodowych obowiązków w domu nie oznacza, że mamy dzień wolny. Przez 8 godzin musimy być tak samo efektywni, jak dotychczas w firmie. Fakt, że pobyt w domu nieco nas rozleniwia, natomiast wyniki realizacji wytyczonych zadań nie mogą być gorsze. Jakie warunki trzeba stworzyć, by praca w domu mogła przebiegać bez zakłóceń? Przyda się:
- wyodrębnione miejsce z biurkiem,
- sprzęt biurowy, jak laptop czy drukarka,
- cisza,
- porządek.
To tak naprawdę główne czynniki techniczne, które pozwolą nam wykonywać pracę poza siedzibą firmy. Liczy się też nastawienie pracownika, jego motywacja i zaangażowanie. Eksperci potwierdzają, że energia do działania znacznie spada, kiedy nie pracujemy zespołowo oraz gdy mamy większą swobodę. Właśnie dlatego należy wypracować system pracy zdalnej.
Warunki w miejscu pracy – praca w domu
Przede wszystkim praca zdalna musi być traktowana jako tak samo wartościowa, jak ta w biurze. Niestety, praca w czasie pandemii koronawirusa nie jest prosta, natomiast musimy utrzymać stanowisko zatrudnienia. Pozostali domownicy muszą uszanować nowy tryb Twojej pracy, mają zachować ciszę i nie przeszkadzać. Ty sam zadbaj o samodyscyplinę. Stwórz harmonogram wykonywanych obowiązków.
Praca w domu – pomoc ze strony firmy
Czy wiesz, że coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna doceniać system pracy zdalnej? Nie ma w tym w sumie nic dziwnego, bo przy wdrożeniu odpowiedniego modelu wykonywania zawodowych obowiązków, firma generuje zyski, za to obniża koszty. Te nie są ponoszone na utrzymanie biura, sprzątanie miejsca pracy czy też zapewnienie warunków socjalnych. W czasie pandemii koronawirusa nie są także organizowane wyjazdy integracyjne.
Coraz więcej firm decyduje się za to na szkolenia dla pracowników. Okazuje się, że taka inwestycja w zatrudnioną kadrę jest już powszechna dla ponad połowy firm działających na terenie Polski. Szkolenia dla pracowników odbywają się dzisiaj online. Są tak samo skuteczne, a przy tym tańsze. Każdy pracownik może wziąć w nich udział, pozostając we własnych „czterech kątach”. Co istotne, dzisiaj ogrom szkoleń oferowanych na rynku dotyczy właśnie organizacji pracy w warunkach domowych. Warto zdać sobie sprawę, że tryb zdalny wykorzystują dzisiaj liczne branże, w niektórych przypadkach jest to spore zaskoczenie. Wyobraź sobie, że nowoczesna agencja pośrednictwa pracy podejmuje się obecnie rekrutacji za pośrednictwem sieci. Taka forma zatrudniania pracownika jest jak najbardziej skuteczna.
Eksperci potwierdzają, że ogromna liczba firm przyznaje, iż praca w domu będzie towarzyszyć ich pracownikom nawet po zwalczeniu pandemii koronawirusa. Rządowe obostrzenia i konieczność zachowania społecznej izolacji pokazała, jak w doskonały sposób udaje się dzisiaj wykorzystać nowoczesną technologię internetową, by uzyskiwać dokładnie takie same wyniki przy minimalizacji kosztów. Nagle telekonferencje stały się standardem pracy zespołowej, a warunki domowe udało się sprawnie dopasować do potrzeb każdego pracownika.