praca w biurze
fot. Pixabay.com

Jeszcze do niedawna standardem było zatrudnianie sprzątaczki na etat w firmie. Dzisiaj wiele się w tej kwestii zmieniło, a podmioty, które prowadzą biura, podejmują współpracę częściej z wyspecjalizowanymi firmami sprzątającymi. Co należy do ich obowiązków? A może sprzątanie biura należy do zadań zatrudnionego personelu? Warto poznać szczegóły.

Sprzątanie biura – sprzątaczka a firma sprzątająca

Dlaczego właściwie dzisiaj rzadko która firma decyduje się na zatrudnienie na cały etat pracownika, dla którego zawodowym obowiązkiem jest sprzątanie w biurze? Wszystko przez minimalizację kosztów. Sprzątaczka w biurze otrzymywała pensję bez względu na to, jakie prace porządkowe wykonała. Co więcej, najczęściej taki pracownik nie posiadał specjalistycznych uprawień, na przykład do pracy na wysokościach ani kwalifikacji, by utrzymać warunki w miejscu pracy na należytym poziomie. Dochodziły do tego kwestie organizacyjne, a sama firma musiała zadbać o wszelki sprzęt czy środki czystości. Nie każdy właściciel firmy miał też wiedzę w zakresie obowiązkowego utrzymania czystości – do kogo należy sprzątanie stanowiska pracy, kto realizuje sprzątanie biurka? Prace porządkowe nie były wykonywane należycie, do tego utrzymanie sprzątaczki generowało duże koszty.

komputer i telefon
fot. Pixabay.com

Zupełnie inaczej jest w przypadku współpracy z firmą sprzątającą. Ta zatrudnia kompetentny personel, który wszelkie czynności wykonuje w sposób profesjonalny. To dzisiaj tak ważne, jeśli odbywać się musi walka z koronawirusem w biurze. To także firma sprzątająca zna przepisy BHP i przepisy prawa w zakresie utrzymania czystości w miejscu pracy. Wraz z firmą zlecającą ustalany zostaje harmonogram obowiązków porządkowych, a prace tego rodzaju wykonywane są najczęściej jeszcze przed przyjściem pracowników do biura lub po ich wyjściu. Pracownicy firmy porządkowej mają też niezbędne uprawnienia, by myć okna czy prowadzić inne prace na wysokości. Co najważniejsze, zapłata następuje tylko za wykonane czynności, a firma rozlicza się na fakturę, dzięki czemu wrzuca takie usługi w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Sprzątanie miejsca pracy – obowiązki pracownika

Jeśli pracownik nie ma w umowie ustanowionych zapisów, które mówią o obowiązku wykonywania prac porządkowych, nie musi sprzątać biura. Dobrym nawykiem jest jednak samodzielne sprzątanie biurka. Chodzi o to, że na tym wyposażeniu biura znajdują się nierzadko ważne zapiski, dokumenty czy prywatne akcesoria, których firma sprzątająca nie powinna ruszać. Własne miejsce pracy należy sprzątać więc samodzielnie.

Jak wygląda zaś sprzątanie części wspólnych, jak toalet czy kuchni? Każdy sprząta po sobie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wylana kawa nie będzie czekać na firmę sprzątającą, tak samo jak brudny talerz po obiedzie. Tutaj znaczenie ma po prostu dobre wychowanie.

Nieco inaczej kwestie te wyglądają, jeśli pod uwagę weźmiemy gruntowane sprzątanie czy dezynfekcje takich przestrzeni. Jak potwierdza agencja pośrednictwa pracy, czyszczenie tych pomieszczeń powinno się odbywać każdego dnia i te zadania nie należą absolutnie do pracowników, chyba że wynika to z ich obowiązków zapisanych w umowie. Dokładnie tak samo wyglądają kwestie mycia podłóg, prania wykładzin, sprzątania kurzu.

praca zespolowa w biurze
fot. Pixabay.com

Nie ma wątpliwości, że czystość w miejscu pracy jest obowiązkowa. Czy wiesz, że właściwe warunki stworzone w firmie mają ogromny wpływ na zainteresowanie wystawioną ofertą pracy. Same Urzędy Pracy potwierdzają, że do firm, które oferują świetnej jakości zaplecze socjalne i dobre warunki w zakresie stanowiska pracy, zgłasza się nawet kilka razy więcej potencjalnych pracowników. To wartość dodana, która ma priorytetowe znaczenie, dokładnie takie samo, jak generowane dochody czy atmosfera w miejscu pracy i możliwość zawodowego rozwoju. Dzisiaj znacznie zmieniają się też standardy, a nieład w pracy uznawany jest za niechlujstwo. Pamiętajmy również, że czystość w biurze może podlegać kontroli Sanepidu, a pracodawca, który o dobre warunki nie dba, będzie musiał zapłacić wysoką karę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here