studentka zza granicy
fot. Pixabay.com

Ciekawostką jest fakt, że w Polsce studiuje blisko 58 tysięcy studentów zza granicy i pochodzą oni ze 157 krajów całego świata. Cieszy również fakt, że każdego roku ich liczba wzrasta. Okazuje się, że mieszkańcy innych krajów doceniają poziom kształcenia w naszym kraju, studenci zza granicy mogą też liczyć na doskonałe warunki mieszkania w Polsce.

Wymiana międzynarodowa Erasmus

Polska jest jednym z krajów, który bierze udział w międzynarodowej wymianie studentów. Każdego roku przybywa do nas w tym celu co najmniej kilka tysięcy studentów spoza Polski, zaś nasi studenci wyruszają za granice, by tam zdobywać wykształcenie.

Najczęściej wybierane są modne miasta w Polsce, duże metropolie, w których funkcjonują nie tylko najlepsze uczelnie. Te miasta wykazują najlepszą infrastrukturę, patrząc na walory kulturowe, rozrywkowe, gastronomiczne czy handlowe. Co więcej, studenci w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku mogą liczyć na dobre warunki mieszkalne. Gdzie mieszkają studenci z Erasmusa? W nowoczesnych akademikach albo specjalnie przystosowanych do tego samodzielnych mieszkaniach. Dzięki temu mają dogodne warunki do mieszkania i zdobywania edukacji. Co ciekawe, tutaj też czeka na nich pierwsza praca po studiach i bardzo często cudzoziemcy zostają w Polsce na stałe.

studentki zza granicy
fot. Pixabay.com

Cudzoziemcy a studiowanie w Polsce

Większość cudzoziemców, którzy zdecydowali się na studiowanie w Polsce, wyraża się pozytywnie na temat naszych uczelni. Ciekawostką jest fakt, że nasze uniwersytety zajmują wysokie pozycje w rankingach, uwzględniając poziom nauczania i ogólne warunki studiowania.

Na polskich uniwersytetach studiują nie tylko Ukraińcy, którzy widzą szansę zdobycia dobrego wykształcenia, by zostać w Polsce i tutaj układać sobie życie. Coraz więcej studentów spoza granic naszego kraju pochodzi z Anglii, Niemiec czy Francji.

Cieszy fakt, że polskie uczelnie stwarzają optymalne warunki studentom zagranicznym. Wykłady odbywają się w języku angielskim, sami studenci mogą liczyć też na stypendia i specjalne dotacje, jeśli zachodzi taka potrzeba. Okazuje się, że jesteśmy jednym z krajów unijnych, które są najlepiej dostosowane do przyjmowania zagranicznych studentów.

Cudzoziemcy o studiowaniu w Polsce

Dlaczego obcokrajowcy wybierają coraz częściej polskie studia? Chcą korzystać z najwyższego poziomu kształcenia. Polskie miasta są zresztą wysoce rozwinięte. To nowoczesne metropolie, które nie odstają od najlepszych stolic innych krajów Europy.

Co ważne, cudzoziemcy wybierają studia w Polsce, ponieważ te nadal pozostają tańsze. Chodzi nie tylko o koszty pobierania samej edukacji, ale także o utrzymanie się w naszym kraju. Ceny wynajmu mieszkań i jedzenia są niższe, niż w zachodnich krajach europejskich. Niższe koszty życia w Polsce przy zachowaniu najlepszych warunków bytowych bardzo często sprawia, że cudzoziemcy pozostają u nas na stałe. Bez problemu znajdują tu zatrudnienie, chociaż akurat praca podczas pandemii koronawirusa nie należy do najłatwiejszych.

Obcokrajowcy, którzy decydują się na studia w Polsce, potwierdzają, że Warszawa, Kraków, Trójmiasto czy Poznań, są światowymi metropoliami, a życie tutaj jest wygodne i na światowym poziomie. Polska jest krajem pięknym, otwartym na turystów, coraz częściej studenci zza granicy postanawiają zresztą zwiedzać różne zakątki, wspierając tym samym lokalną turystykę.

student w bibliotece
fot. Pixabay.com

Studenci zza granicy – prognozy na przyszłość

Chociaż pandemia koronawirusa spowodowała wstrzymanie programu Erasmus, a liczne uczelnie nadal prowadzą zajęcia w trybie zdalnym, to prognozuje się stały wzrost liczby cudzoziemców, którzy zdecydują się na studia w Polsce. Eksperci rynku przyznają również, że wzrastać będzie także odsetek tych, którzy po zakończonej edukacji wcale nie wrócą do swojej ojczyzny, ale pozostaną w naszym kraju, by podjąć pracę zawodową. Dobre wykształcenie, świetna praca i coraz lepsze zarobki, a przy tym nowoczesna infrastruktura, to główne czynniki, które decydują o przyjeździe do Polski cudzoziemców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here