Czy wiesz, że już połowa firm inwestuje w swoich pracowników, organizując im szkolenia? To bez wątpienia wartość dodana, która dzisiaj jest priorytetem, dokładnie tak samo jak dobre zarobki. Warto wiedzieć, że do firm, które oferują zawodowy rozwój poprzez szkolenia dla pracowników, zgłasza się nawet kilka razy więcej potencjalnych pracowników. Dlaczego jeszcze warto inwestować w zawodowe kursy? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Szkolenia zawodowe a kompetencje pracownika
Pewne jest, że dla firmy bardziej opłacalne jest porządne wyszkolenie pracownika, aniżeli ciągła rotacja i wdrażanie kolejnych kandydatów w zakresie realizacji zawodowych obowiązków. Szkolenia zawodowe nierzadko dają możliwość uzyskania wręcz niezbędnych kwalifikacji, by w ogóle móc pracę wykonywać. Weźmy na przykład zawód operatora wózka widłowego. Jeśli pracownik nie posiada odpowiednich pozwoleń, nie może korzystać z tego rodzaju sprzętu magazynowego. Szkolenie jest więc niezbędne nie tylko w ramach wzrostu kwalifikacji zatrudnionego, ale też rozwoju firmy.
Zwiększając wartość personelu poprzez szkolenie pracowników, firma zyskuje lepszy wizerunek i przewagę konkurencyjną, ale też sami pracownicy stają się znacznie bardziej zaangażowani oraz lojalni. Rozmaite kursy zawodowe mają ogromne znaczenie w procesie budowania zadowolenia z zatrudnienia. Pewne jest, że warunki w pracy są istotne, by minimalizować ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego.
Szkolenia dla pracowników w nowoczesnym wydaniu
Warto wiedzieć, że pandemia koronawirusa i praca w domu w niczym nie przeszkadza, by pracownik mógł się zawodowo rozwijać. Oferowane są dzisiaj szkolenia online i coraz więcej firm również z tych opcji korzysta. Jakie zalety wykazują kursy dla pracowników prowadzone za pośrednictwem internetu? Są tak samo dobrej jakości, jak te stacjonarne. Pracownik nie traci za to czasu na dojazdy, a ze szkolenia może skorzystać w dowolnym miejscu i czasie. Co istotne, uzyskuje stały dostęp do materiałów dydaktycznych. Korzysta na tym także pracodawca i to nie tylko w zakresie posiadania pracownika o wysokich kwalifikacjach. Chodzi także o koszty szkoleń, bo te organizowane w sieci są znacznie tańsze. Dzięki temu z powodzeniem może być realizowana inwestycja w znacznie większą grupę zatrudnionych.
Szkolenia zawodowe a wyjazdy integracyjne
Należy jeszcze wspomnieć o sytuacji sprzed pandemii koronawirusa. Ciekawostką jest to, że dokładnie te same firmy, które mają świadomość konieczności inwestowania w podnoszenie kwalifikacji zatrudnionej kadry poprzez szkolenia dla pracowników, podejmują się organizacji wyjazdów integracyjny. To kolejny bonus do wynagrodzenia, który jest niezwykle ceniony przez zatrudnionych.
Z łatwością można łączyć obydwa te aspekty. Jak potwierdza profesjonalna agencja pośrednictwa pracy, szkolenia zawodowe mogą odbywać się dzisiaj właśnie na wyjazdach integracyjnych. Te są podzielone na dwie części, tę edukacyjną oraz rozrywkową. O zaletach tego rozwiązania mówią też Powiatowe Urzędy Pracy. W najczęściej wymienianych oczekiwaniach osób, które poszukują zatrudnienia, znajduje się właśnie opcja udziału w szkoleniach rozwojowych oraz wydarzeniach firmy, jak wyjazdy integracyjne. Te budują zespół, mają znaczenie dla atmosfery w biurze, a sam pracownik ma poczucie własnej wartości, ma pewność, że firmie zależy na jego pracy.
Rozwój branży szkoleniowej
Pandemia koronawirusa oszczędziła branżę szkoleniową w Polsce. Chociaż firmy nie mogą organizować szkoleń stacjonarnych, to rozwinęła się gałąź szkoleń online. Dla samych firm szkoleniowych ich organizacja jest znacznie łatwiejsza i tańsza, przez co warunki uczestnictwa również są bardziej atrakcyjne. Warto zdać sobie sprawę, że dobre szkolenie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Na szczęście wiele z tych prestiżowych czy pozwalających na zdobycie konkretnych uprawnień jest dofinansowywanych. Warto z tej opcji korzystać.