taras ogrodowy z drewna
fot. Pixabay.com

Masz to szczęście, że posiadasz nawet mały ogródek przy domu? To doskonałe miejsce, by realizować w nim dowolne aktywności na świeżym powietrzu. Przydomowy ogródek sprawdzi się w ramach relaksu, rozrywki czy biesiadowania wraz z rodziną czy przyjaciółmi. Jego obowiązkowym elementem jest taras. W ogrodzie nie może zabraknąć miejsca do grillowania. Jaki taras zrobić? Na co zwracać szczególną uwagę? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy w poniższym artykule.

Taras z naturalnych desek

Największą popularnością cieszy się taras drewniany w ogródku. Ten pasuje do każdego stylu, drewno jest zresztą najstarszym i jednym z najbardziej trwałych materiałów budowlanych. Warto jednak wiedzieć, że chociaż taras z naturalnych desek pięknie prezentuje się w ogrodach aranżowanych w stylu klasycznym, tym nowoczesnym, ale również skandynawskim, boho czy skandynawskim, to jednak wymaga nieco pracy. Nawet jeśli to mały ogródek zawiera właśnie taki taras, ten musi być regularnie odnawiany. Deski z naturalnego drewna trzeba konserwować, są podatne na działanie wody, niskich temperatur, a nawet promieni słonecznych. Pod wpływem tych czynników drewniany taras może się wybarwiać, a nawet wypaczać. Ogromną zaletą jest za to fakt, że deski nie nagrzewają się. Taras z drewna będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku tarasów zadaszonych.

taras w ogrodzie z meblami
fot. Pixabay.com

Taras z desek kompozytowych

Ogród przy domu może też posiadać taras kompozytowy. Deski z kompozytu są świetną alternatywą dla naturalnego drewna. Do złudzenia przypominają drewniane deski, zaś są znacznie tańsze i nie wymagają tak częstej renowacji. Deski kompozytowe udaje się z łatwością położyć samodzielnie, udaje się wybrać ich wielkość czy kolor wedle indywidualnego gustu. Jedyną wadą takiego tarasu może być to, że deski kompozytowe ulegają nagrzewaniu się. Są za to odporne na mróz i działanie wody.

Taras z naturalnego kamienia

Coraz więcej osób decyduje się na taras z naturalnego kamienia, mrozoodpornego gresu czy taras z kostki brukowej. Kostka brukowa jest opcją najtańszą, można ją wybierać, uwzględniając dekory, kolor, wielkość czy wzory. Można ją dodatkowo impregnować, a raz na kilka sezonów wystarczy ją dokładnie umyć pod ciśnieniem. Zaletą kostki brukowej czy naturalnego kamienia jest fakt, iż ten materiał nie nagrzewa się, za to jest odporny na działanie mrozu czy wody. Takie tarasy w ogrodzie nie muszą być zadaszone. Należy jedynie uważać na wilgoć, bo ta może wywołać ich zamszenie.

taras w ogrodzie w stylu boho
fot. Pixabay.com
Taras ogrodowy – na co zawracać uwagę?

Ogród przy domu to oaza relaksu, wspólnych biesiad i rozrywki. Warto, by taras w ogrodzie mógł służyć wszystkim domownikom, można na nim przecież zorganizować atrakcyjny kącik zabaw dla dzieci w ogrodzie.

Uwagę należy zwracać nie tylko na względy wizualne, chociaż ogrodowy taras powinien być spójny z całościową aranżacją przestrzeni na świeżym powietrzu. Bardziej liczą się jednak aspekty praktyczne. Taras w ogrodzie ma być trwały, odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, co więcej, powinien być łatwy w utrzymaniu czystości. Bez względu na to, czy taras tworzy całość jako ogródek w segmencie bądź wolnostojącym domu, zawsze musi być stworzony zgodnie z właściwą sztuką budowlaną. Ma być odporny na pękanie, blaknięcie, nagrzewanie, rysowanie, ciężar, intensywną eksploatację. Ma być bezpieczny, antypoślizgowy, a jeśli ulegnie usterce, musi być natychmiast naprawiony. Zawsze warto przed sezonem letnim dokonać jego oględzin, by mógł służyć przez całą wiosnę i lato w pełnym komforcie.

Nie ma wątpliwości, że jeśli wybierzemy dobry taras ogrodowy, będzie służył nam przez wiele lat i przyczyni się do wygodnego użytkowania całej przydomowej przestrzeni. To na tarasie odbywa się rodzinne biesiadowanie, grillowanie, ale też odpoczynek czy wspólne zabawy z dzieckiem. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem materiałów na taras, by tego rodzaju inwestycja była strzałem w dziesiątkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here