dziewczynka z tata nad morzem
fot. Pixabay.com

Nie da się ukryć, że wakacje 2021 stoją pod wielkim znakiem zapytania. Wszystko przez trwającą już rok pandemię koronawirusa, która bezsprzecznie wywróciła nasz świat do góry nogami. Liczne obostrzenia i ciągle zmieniające się zasady codziennego funkcjonowania sprawiają, że tak naprawdę nie mamy pewności, czy tegoroczny urlop wakacyjny w ogóle dojdzie do skutku. Jakie są prognozy ekspertów w tym temacie?

Czy pojedziemy na wakacje 2021?

Nikt nie ma na tyle śmiałości, by potwierdzić, że wakacje 2021 się udadzą, a Polacy będą mogli spędzić wakacyjny wyjazd w wybranym przez siebie kierunku. Nie wiadomo nawet, czy uda nam się spędzić wakacje w Polsce, nie mówiąc już o wyjazdach poza granice. Wciąż zmieniające się obostrzenia, zamykanie granic, brak dostępu do atrakcji turystycznych i niemożność prowadzenia turystycznego biznesu powoduje, że Polacy już nie zastanawiają się, gdzie na wakacje w tym roku, ale czy w ogóle wakacyjny wypoczynek będzie możliwy.

Jak przewidują eksperci, pandemia koronawirusa powinna już niedługo wygasać, wszystko poprzez wdrożone masowe szczepienia. No właśnie, tylko czy będzie potrzebna szczepionka na wakacje? Jak przekroczyć granice, by spędzić udane wakacje w Chorwacji, we Włoszech czy w Grecji, skoro narazie szczepionki na COVID-19 są dostępne jedynie dla wybranych grup? Czy obce państwa otworzą granice i będzie można spędzić urlop jak dawniej? A może pozostaną nam jedynie wakacje nad Bałtykiem, o ile hotele będą mogły pozostać otwarte.

Kolejny aspekty to testowanie. Już dzisiaj wiele głosów potwierdza, że na wakacje wyjadą ci, którzy przedstawią negatywny test na koronawirusa. Opcja ta dotyczyć może oczywiście tych, którzy chcą spędzić wakacje za granicą. To bardziej dostępny plan, aniżeli szczepionka, chociaż jak wiemy, koszt testu na koronawirusa to 500 złotych. Jeśli weźmiemy pod uwagę przeciętną, czteroosobową rodzinę, wydatek rzędu 2 000 złotych może okazać się zbyt duży.

dziewczyna z ksiazka nad rzeka
fot. Pixabay.com

Koronawirus na wakacjach

Tłumne są też głosy, zgodnie z którymi tuż przed sezonem wakacyjnym nie będziemy już słyszeć o jakichkolwiek obostrzeniach, a jedynym zaleceniem będzie noszenie maseczek w publicznych miejscach zamkniętych. Chodzi o to, że nie tylko Polska, ale i inne kraje nie mogą pozwolić sobie na zamknięcie granic czy nieprzyjmowanie turystów. Dla wielu krajów ta gałąź gospodarki jest jedną z najważniejszych. Jeśli weźmiemy pod uwagę ten jakże optymistyczny wariant, możemy spokojnie planować wakacyjny wyjazd i nie martwić się koronawirusem. Luty to zresztą świetny czas, by zacząć gubić nadmierne kilogramy. Jak schudnąć bez wyrzeczeń? A może lepsza będzie dieta Dąbrowskiej? Zadbajmy o wyszczuplenie sylwetki, bo pobyt na plaży będzie sprzyjał pokazywaniu się w kostiumie kąpielowym, nawet jeśli jedną z twoich głównych rozrywek będzie kąpiel dziecka w jeziorze i czuwanie nad jego bezpieczeństwem.

jezioro w gorach
fot. Pixabay.com

Co istotne, nawet jeśli wakacje 2021 będą mogły się odbyć, nigdy nie zapominajmy, że pandemia koronawirusa nadal trwa i zbiera ogromne żniwa. Chroniąc się przed zarażeniem, stosujmy społeczną izolację i inne zalecenia. Dezynfekujmy dłonie, nośmy maseczki. Bardzo często wakacyjny luz sprawia, że zapominamy o reżimie sanitarnym.

Wiadomo na pewno, że nawet jeśli tegoroczne wakacje się odbędą, to jeszcze nie takich samych zasadach, a więc w pełnej swobodzie, jak przed pandemią koronawirusa. Ważne zadania mają więc wszyscy przedsiębiorcy branży turystycznej, bo to oni będą musieli zadbać o bezpieczeństwo przyjmowanych gości.

Miejmy jednak nadzieję, że w okolicach maja wszystko wróci do normy. Społeczeństwo nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie jest już zmęczone koronawirusem i wszechobecnym kryzysem. Szczepionki przeciwko COVID-19 dają dużą nadzieję, jednocześnie w większości krajów znowu odnotowuje się wzrost zakażeń, a poszczególne państwa wprowadzają kolejne, coraz to ostrzejsze obostrzenia. Pozostało jeszcze kilka miesięcy, miejscy nadzieję, że pokonamy pandemię i wakacje w Polsce czy poza granicami naszego kraju staną się realną do spełnienia wizją.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here