praca w biurze
fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa zupełnie zmieniła system naszej pracy. Liczne firmy w ogóle zostały zamknięte, a te, które nadal funkcjonują, muszą działać zgodnie z reżimem sanitarnym. Polski rząd wydał także zalecenia dotyczące pracy biurowej. Chociaż społeczna izolacja nie wymusiła ich zamknięcia, to jednak firmy powinny wdrożyć specjalne środki bezpieczeństwa.

Funkcjonowanie biura w czasie koronawirusa,

Co ciekawe, dla wielu pracowników umysłowych, to praca zdalna stała się standardem. Nierzadko do realizacji zawodowych obowiązków konieczny jest jedynie komputer. Dzięki temu praca może być wykonywana należycie poza miejscem siedziby firmy.

Jakie procedury wdrożyły firmy? Najczęściej stosowana jest praca rotacyjna, by w jednym pomieszczeniu nie przebywała zbyt duża liczba zatrudnionych. Personel pełni w biurze jedynie dyżury, zaś główna praca odbywa się w warunkach domowych.

Pomiędzy biurkami zachowane pozostają odstępy – zaleca się, by było to minimum 2 metry odległości. Reżim sanitarny wymaga ustawienia płynów do dezynfekcji rąk, zaś nie ma obowiązku noszenia maseczki w miejscu pracy.

Jeśli weźmiemy pod uwagę zagadnienie „koronawirus a praca„, warto uwzględnić też sprzątanie biura. Warunki w pracy muszą być wręcz sterylne. To dlatego większość firm decyduje się na ozonowanie pomieszczeń biurowych. Czy wiesz, że ozonować można nie tylko całe przestrzenie, ale też poszczególne elementy, na przykład biurka, klamki czy drzwi? Dzięki temu zachowana zostaje optymalna czystość, a ryzyko zarażenia się koronawirusem zostaje minimalizowane.

mezczyzna w maseczce
fot. Pixabay.com

Społeczna izolacja a praca zespołowa

Rzeczywiście, praca w zespole jest nieco utrudniona, bo przecież pracownicy nie spotykają się w biurach. Okazuje się, że nawet ci, dla których powszechna jest dzisiaj praca w domu mogą sprawnie konsultować się z pozostałym personelem. Tak samo, jak organizowane są szkolenia zawodowe online, w ten sam sposób realizowane są telekonferencje.

Co ciekawe, większość przedsiębiorców, którzy w ramach zachowania optymalnego bezpieczeństwa zdecydowało o pracy zdalnej swoich pracowników, przyznaje, że taki system zostanie zachowany także po wygaszeniu pandemii. Praca zdalna sprawdza się doskonale, a zatrudnieniu osiągają dokładnie te same wyniki. Co więcej, minimalizowane są koszty, chociażby te w zakresie utrzymania biura, jego sprzątania czy opłat licznikowych.

mycie rak w pracy
fot. Pixabay.com

Praca a koronawirus – co mówią eksperci?

Nie ma wątpliwości, że pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na sytuację na polskim rynku pracy. Jak potwierdza agencja pośrednictwa pracy, tarcze antykryzysowe nie zawsze stały się wystarczające, by móc utrzymać stanowiska zatrudniania. Kryzys potwierdzają też Powiatowe Urzędy Pracy, które zaznaczają, że w czasie pandemii liczba osób rejestrujących się jako bezrobotni wzrosła nawet kilka razy. Wiele zależy oczywiście od regionu Polski, natomiast tak naprawdę pogorszenie warunków pracy widać wszędzie.

Najbardziej ucierpiała branża hotelarska, handlowa, gastronomiczna. Firmy, których główny system pracy przebiega bez konieczności kontaktu z klientem, dają sobie świetnie radę. Możliwość pracy zdalnej i zachowania pełnego reżimu sanitarnego, pozwoliły utrzymać miejsca pracy bez zwolnień pracowników.

Oczywiście, nadal widoczne są pewne zawirowania w strukturach firm. Pandemia koronawirusa się nie kończy, zapowiadana jest kolejna, trzecia już fala. Weźmy pod uwagę, jak spory kryzys wywołuje chociażby kwarantanna całego działu w firmie, która praktycznie wyłącza go z funkcjonowania na co najmniej 10 dni.

Miejmy nadzieje, że rozpoczęty już system szczepień wywoła już niedługo pozytywne efekty, a koronawirus będzie wygaszany. Wszyscy nie możemy doczekać się powrotu do normalności. Tylko, czy standardy pracy biurowej wrócą do stanu sprzed pandemii? Eksperci potwierdzają, że zasady utrzymywania czystości, higieny i bezpieczeństwa pracowników już zawsze uwzględniać będą konieczność minimalizowania ryzyka zarażenia koronawirusem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here