Czy wynagrodzenie za pracę ma zawsze priorytetowe znaczenie dla pracownika? A może kandydat na określone stanowisko parzy na znacznie więcej czynników, jakie są generowane w danej firmie? Okazuje się, że dzisiaj wciąż panuje rynek pracownika, co oznacza, że to on dyktuje warunki. Co na ten temat sądzi agencja pośrednictwa pracy? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Warunki w pracy – dodatkowy bonus
Co ciekawe, nie tylko zarobki są dzisiaj ważne. Pracownik chce móc się pochwalić pracą w renomowanej firmie, która na rynku pracy w danej branży naprawdę się liczy. Czy wiesz, że na oferty pracy w dobrych firmach, które oferują zatrudnionym znacznie więcej niż tylko dobre wynagrodzenie, odpowiada nawet kilka razy więcej kandydatów? Dzięki temu firma ma wybór w zakresie tworzenia najlepszego zespołu, który pozwoli na rozwój działalności, a nawet przewagę konkurencyjną.
Liczą się więc zarobki, warunki socjalne w biurze, wyposażenie stanowiska pracy, czystość w firmie. To jeszcze nie wszystko, bo jak potwierdza większość potencjalnych zatrudnionych, znaczenie mają także dodatkowe bonusy, takie jak szkolenia zawodowe. Te pozwalają zdobywać coraz wyższe kwalifikacje i piąć się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery. Szkolenia, które organizuje firma, są też sporą oszczędnością, za takie trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
Korzystnie weryfikowane są też oferty firm, które organizują wyjazdy integracyjne. Jeśli przedsiębiorstwo stawia nie tylko na wykonywanie zawodowych obowiązków, ale i rozwój personelu, a przy tym dba o ich właściwe zdrowie psychiczne, relaks i odpowiednią atmosferę w zespole, może być uznawane za naprawdę dobrego, nowoczesnego pracodawcę. Pracownicy na obecnym rynku pracy doceniają przede wszystkim firmy, które idą z duchem czasu i biorą przykład z międzynarodowych korporacji. Tak stawia się nie tylko na zysk, ale i potrzeby pracownika. Firma, która rozumie, że zaangażowanie i motywacja pracownika jest generowana poprzez spełnianie jego oczekiwań, ma szansę zbudować doskonały zespół specjalistów.

Polski rynek pracy
Jak potwierdzają Powiatowe Urzędy Pracy, Polacy są coraz bardziej wykształceni. O ile jeszcze do niedawna studia wyższe posiadali jedynie wybrani, dzisiaj taki dyplom ma już większość. Ukończenie studiów wyższych jest wręcz obowiązkiem i już standardem, niezależnie od zajmowanego stanowiska.
Polacy mają też coraz większą świadomość własnych potrzeb, a ogromna konkurencja niemalże w każdej branży sprawia, że to pracodawcy muszą walczyć o rzetelnych profesjonalistów, by móc ich zatrudniać w swoim zespole. Nie wystarczy już tylko oferowanie wysokich zarobków. Tak samo ważny jest komfort pracy, by nie dochodziło do wypalenia zawodowego. To zresztą dlatego większość firm inwestuje dzisiaj w specjalne strefy relaksu w biurze. W nich znajdują się kanapy do wypoczynku czy konsole do gier. Praca przestała być już tylko przykrym obowiązkiem, ale i miejscem spotkań grona znajomych. Właśnie takie podejście powinny wykazywać współczesne firmy, jeśli tylko zależy im na najlepszych pracownikach.

Praca w czasach pandemii koronawirusa
W tych trudnych czasach większość pracowników docenia elastyczne podejście do zatrudnienia. Liczą się nie tylko nienormowane godziny pracy, jeśli stanowisko zatrudnienia na takie pozwala, ale też praca zdalna. Dzisiaj praca w domu stała się standardem, chociaż jeszcze do niedawna korzystali z niej tylko nieliczny. Koronawirus wywołał konieczność zachowania społecznej izolacji, a liczne firmy zdecydowały o zdalnym trybie pracy. Okazało się, że ten system świetnie się sprawdza, a nowoczesna technologia pozwala kontaktować się za pośrednictwem sieci. Co więcej, wiele przedsiębiorstw potwierdza, że praca w domu będzie możliwa także po zwalczeniu pandemii. To dlatego, że personel wykazuje dokładnie takie samo zaangażowanie i generuje takie same wyniki. Jednocześnie firmy mogą generować oszczędności – nie płacą za utrzymanie siedzib, nie odbywa się płatne sprzątanie biura, rachunki za opłaty licznikowe są minimalne.