Wzmocnienie organizmu po wypadkach, urazach czy z powodu przebytych chorób wymaga rozwiązań dopasowanych do indywidualnej sytuacji pacjenta. Procesy regeneracyjne wspierane mogą być przez różne czynniki, wśród nich dotyk w postaci terapii manualnych, ćwiczenia, a także działanie bodźców naturalnych. Ostatnie z wymienionych wykorzystywane są w ramach fizykoterapii. Czym zajmuje się ta dziedzina i dlaczego nie należy mylić jej z fizjoterapią?
Czy fizjoterapia jest tym samym co fizykoterapia? Warszawa jest miastem, w którym skorzystasz z szerokiego spektrum usług rehabilitacyjnych
Osoby niezaznajomione z terminologią medyczną mają problemy z używaniem poszczególnych terminów. Często fizjoterapia utożsamiana jest z rehabilitacją, choć jest pojęciem węższym, a podobnie sprawy przedstawiają się w przypadku fizykoterapii i fizjoterapii. Określenia te, choć brzmią podobnie, nie są tożsame. Fizykoterapia stanowi dział wyodrębniony z fizjoterapii. Jest więc częścią bardziej rozległego zagadnienia i zarazem jedną z metod rehabilitacji.
Bywa, że komplementarnie względem masaży leczniczych i terapii ruchem zalecana jest właśnie fizykoterapia. Warszawa jest miastem, gdzie działa CM Gamma, w którym pacjenci mogą przekonać się o skuteczności tej formy rehabilitacji bez konieczności oczekiwania w kolejce do specjalisty. Warto podkreślić, że bodźce, na których opiera się terapia, to temperatura, światło, ultradźwięki, pole magnetyczne i elektrostymulacja.
Zabiegi realizowane są miejscowo albo na większym obszarze ciała w zależności od wskazań. Pacjent powinien odczuć i zauważyć pozytywne zmiany, a mowa o redukcji dolegliwości bólowych, zmniejszeniu obrzęków oraz likwidacji stanów zapalnych. Bodźce intensyfikują procesy regeneracyjne. Oddziaływanie na chorobowo zmienione miejsca za pomocą nowoczesnej aparatury przyczynia się do poprawienia mobilności tkanek wskutek pobudzenia ich do odnowy.
Czym zajmuje się lekarz medycyny sportowej?
Urazy i konieczność poddania się rehabilitacji dotyczą różnych grup społecznych. Często przytrafiają się też sportowcom, którzy ze względu na częstotliwość i poziom zaawansowania wykonywanych ruchów są narażeni na kontuzje. Osoby wyczynowo uprawiające sport szukają pomocy u profesjonalistów wyspecjalizowanych w diagnostyce i prowadzeniu podobnych przypadków. Ich wyborem jest więc lekarz medycyny sportowej, który poddaje pacjenta kompleksowym badaniom i wdraża innowacyjne leczenie gwarantujące szybki powrót do aktywności. Co więcej, wizyta u tego specjalisty jest niezbędna, by móc uzyskać orzeczenie o zdolności do uprawiania konkretnego sportu.