Żółtko dla niemowlaka

Dziecko zaraz po urodzeniu żywi się wyłącznie mlekiem matki, ewentualnie mlekiem modyfikowanym. Mleko matki to według badań najlepszy z możliwych pokarmów, zapewniający dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Prędzej czy później w życiu każdego dziecka dochodzi jednak do momentu, w którym powinno wprowadzić się do jego diety produkty stałe. Pokarmy stałe należy wprowadzać powoli i stopniowo, dokładnie stosując się do obowiązujących wytycznych. Zbyt szybkie lub nieprawidłowe modyfikowanie diety może mieć negatywny wpływ na rozwój i stan zdrowia maluszka.

Żółtko dla niemowlaka – jak wprowadzić je do diety?

Karmienie niemowląt to dość skomplikowana sprawa. Panuje przekonanie, że to właśnie już w początkowych fazach życia człowieka kształtują się jego nawyki żywieniowe – pokarmy powinny być więc dobierane w niezwykle skrupulatny sposób, tak aby zapewnić prawidłowy rozwój organizmu dziecka. Żółtko dla niemowlaka to jeden z najczęściej rekomendowanych produktów stałych. Żółtko powinno być wprowadzane powoli i stopniowo, zaczynając od niewielkich ilości. Należy rozpocząć od podawania połowy ugotowanego żółtka. Możemy robić to już od 7 miesiąca do 9 miesiąca życia co drugi dzień. Razem z nadejściem 10 miesiąca, zaleca się podawanie już całego ugotowanego żółtka co drugi dzień. Rozpoczynając do 11 miesiąca życia można podawać maluchowi już całe jajko. Od wtedy jajko powinno być podawane maksymalnie 4 razy w tygodniu.

Przy wprowadzaniu jajek do diety niemowlaka trzeba pamiętać o tym, że jajka to dość sile alergeny, warto więc zachować szczególną ostrożność i dokładnie obserwować wszystkie reakcje naszego dziecka na podawany pokarm.

Karmienie niemowląt – jakie są zalety spożywania żółtek?

Zalet ze spożywania żółtek jest bardzo wiele. Po pierwsze jajka stanowią niezwykle pożywany pokarm. Jaja to także źródło wielu witamin, do których należą miedzy innymi : witamina A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, a także kwas pantotenowy oraz cenne składniki mineralne takie jak: żelazo, fosfor, magnez, potas, cynk, selen i jod.

Jak przygotować żółtko dla niemowlaka?

Początkowo powinno się podawać dziecku ugotowane i rozdrobnione jajko, wymieszane z zupką lub kaszką. Nieco później, mniej więcej od 11 miesiąca życia można zacząć podawać dziecku ugotowaną na parzę jajecznicę.

Jakie jajka wybrać?

Należy pamiętać o tym, że organizm małego dziecka jest bardzo wrażliwy. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje różnego rodzaju witamin i minerałów, a także niezbędnych składników odżywczych. Przy wyborze pokarmu dla malucha nie liczy się więc wyłącznie jego ilość, ale przede wszystkim jakość. Kupując jajka, które podamy naszemu dziecko najlepiej wybrać produkt pochodzący z ekologicznych, sprawdzonych hodowli. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w jajka u prywatnych, lokalnych sprzedawców.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić koka?
Następny artykułJak skanować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here