biale trampki
fot. Pixabay.com

Żylaki kończyn dolnych to prawdziwa zmora. Nie chodzi jedynie o negatywny wpływ na atrakcyjność zewnętrzną, ale także nasze zdrowie. Dolegliwości, jakie wiążą się z występowaniem żylaków, są silne i uprzykrzają życie. Co więcej, powikłania, jakie niesie za sobą niewydolność żylna, są poważne. Nie ma wątpliwości, że żylaki nóg nie mogą być bagatelizowane. Jak je poznać, jak leczyć? Przedstawiamy szczegóły.

Żylaki kończyn dolnych – przyczyny powstawania

Wiadomo na pewno, że żylaki częściej pojawiają się u kobiet, co jest jeszcze bardziej przykrą informacją, bo to przecież nogi są atrybutem kobiecego piękna. Przyczyny żylaków mogą być różne, nie ma jednego powodu, dla którego występują. Ta niewydolność żylna pojawia się wskutek predyspozycji genetycznych. Jeśli w Twojej rodzinie na żylaki cierpi mama, babcia bądź ciocia, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że te pojawią się również na Twoich nogach. Pierwsze żylaki mogą być zauważalne już po okresie dojrzewania, najczęściej widać je po 20 roku życia, a większość pań boryka się z nimi już po 30tce. Pojawiają się przeważnie dokładnie tak samo jak zmarszczki i tak samo natychmiast trzeba z nimi walczyć.

Żylaki mogą pojawić się jako następstwo nieodpowiedniego stylu życia czy prowadzenia niewłaściwej diety. Wpływ na nie ma na przykład nadwaga, dlatego dieta Dąbrowskiej prowadzona regularnie może być dobrym pomysłem dla utrzymania prawidłowej wagi.

Co więcej, żylaki pojawią się szybciej u kobiet, które notorycznie noszą buty na wysokim obcasie oraz rajstopy. Zaleca się raczej styl uliczny, wygodny i sportowy. Również sama aktywność fizyczna jest zalecana, by hamować ryzyko występowania żylaków.

kobieta na lezaku
fot. Pixabay.com

Objawy żylaków

Na nogach bardziej widoczne stają się żyły, które szybko zmienić się mogą w szpetne wybroczyny. Żylaki stają się wypukłe, sine, wręcz fioletowe. Żylaki u pań bardzo często powodują dodatkowo opuchliznę i obrzęki, przyczyniają się też do odczuwania silnego uczucia ciągnięcia, drętwienia, mrowienia, a nawet bólu.

Niewydolność żylna może występować w początkowej fazie jako tzw. pajączki. Pękające naczynka w łatwy sposób mogą być niwelowane poprzez zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dzięki temu udaje się szybko zahamować proces występowania groźnych żylaków.

Jak leczyć żylaki?

Jeszcze do niedawna leczenie żylaków możliwe było jedynie poprzez inwazyjne operacje chirurgiczne, po których pozostawały brzydkie blizny. Dzisiaj, tego rodzaju chorobę zwalcza się w sposób całkowicie bezpieczny, skuteczny, a przy tym niewywołujący powikłań. Pamiętajmy, że leczenie żylaków jest niezbędne nie tylko w celach zdrowotnych, ale także po to, by pozbyć się kompleksów. Czy wiesz, że bardzo często wraz z żylakami kończyn dolnych pojawia się u kobiet depresja?

Przy zastosowaniu innowacyjnych metod leczenia żylaków, najlepiej sprawdza się laseroterapia. To ona pozwala pozbyć się szpetnych bruzd na nogach bez nacięć, szwów, blizn i długiej rekonwalescencji.

dziewczyna w bialej sukience na plazy
fot. Pixabay.com

Żylaki – czy można im zapobiec?

Niestety, występowania żylaków nie da się całkowicie uniknąć, jeśli ktoś ma do nich predyspozycje. Udaje się zaś zahamować ten proces albo go opóźnić. Przede wszystkim panie powinny realizować szereg działań profilaktycznych, a więc nosić obuwie na płaskim obcasie, nie uciskać nóg zbyt obcisłymi ubraniami, stosować lekką dietę, zapobiegać nadwadze czy uprawiać aktywność fizyczną. Ważna jest też natychmiastowa reakcja. Jeśli masz skłonność do pojawiania się pękających naczynek, powinnaś być pod stałą kontrolą lekarza. Tylko w ten sposób udaje się przeciwdziałać żylakom. To ważne, patrząc na nasze zdrowie. Musisz zdać sobie sprawę, że w skrajnych przypadkach dochodzi to zakrzepicy i zatoru, a to z kolei prowadzi do śmierci pacjenta.

Żylaki uznawane są za powszechną chorobę w Polsce. Duża liczebność pacjentów pozwala na skuteczną diagnostykę oraz zastosowanie innowacyjnych metod leczenia, dzięki którym nogi odzyskują atrakcyjny wygląd, a pacjent cieszy się pełnym zdrowiem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here