Budowa domu, chociaż dla wielu z nas oznacza spełnienie największego marzenia, nie jest pozbawiona wad. Na inwestora czeka bowiem naprawdę wiele pułapek i problemów, a ich rozwiązanie wymaga niejednokrotnie sporego wysiłku i, co najważniejsze, jeszcze większych nakładów finansowych. Wśród najważniejszych trudności, poza koniecznością zdobycia odpowiednich funduszy, należy wymienić na pewno przejście przez wszystkie etapy procedury uzyskania pozwolenia na budowę.
Dom bez pozwolenia
Ze względu na stopień skomplikowania tego procesu oraz fakt, że generuje on dodatkowe koszty, nie powinno dziwić, że coraz większą popularnością cieszy się budowa domów bez pozwolenia. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów, ich maksymalna powierzchnia użytkowa nie powinna przekroczyć 35 metrów kwadratowych, chociaż według zapowiedzi płynących ze strony rządu, już niedługo wzrośnie ona dwukrotnie. Kolejny warunek dotyczy wysokości domu oraz ilości kondygnacji – może ona być tylko jedna, a obiekt nie powinien posiadać poddasza mieszkalnego.
Inwestorzy planujący zamieszkanie w domu wraz z dużą rodziną zwykle niechętnie odnoszą się do pomysłu budowy obiektu o tak niedużym metrażu. Jak pokazuje jednak przykład wielu rodzin, przy odpowiednim rozplanowaniu pomieszczeń oraz użyciu właściwych, oszczędzających przestrzeń rozwiązań (takich jak sprzęty do zabudowy oraz wielofunkcyjne lub składane meble), nawet w takim domu można stosunkowo wygodnie żyć wraz z kilkoma innymi osobami. Jeśli w życie wejdą zapowiadane zmiany przepisów, wszystko wskazuje na to, że liczba inwestorów zainteresowanych budową całorocznego domu dla całej rodziny bez pozwolenia jeszcze bardziej wzrośnie.
Zastosowanie domu bez pozwolenia
Ze względu na wspomniane ograniczenia, dom bez pozwolenia dotychczas używany jest między innymi jako budynek gospodarczy, letniskowy lub gościnny. Świetnie nadaje się też do zabudowania działki rekreacyjnej lub jako element infrastruktury ośrodków wypoczynkowych. Na rynku znajdziemy wiele projektów tego typu domów. Są wśród nich zarówno propozycje nawiązujące do tradycyjnej architektury, które doskonale sprawdzą się między innymi na terenach wiejskich, jak i nowoczesne wizje, które z całą pewnością przypadną do gustu miłośnikom współczesnych trendów w budownictwie.
Za budową domu bez pozwolenia przemawiają nie tylko zredukowane do minimum formalności. Mniejszy metraż oznacza też mniej zużytych materiałów oraz krótszy czas pracy ekipy budowlanej – a to wszystko w bezpośredni sposób przekłada się na spore oszczędności dla inwestora. Te mogą być jeszcze większe, jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego, kontenerowego domu lub budownictwo modułowe. Ta ostatnia technologia polega na dostarczeniu na miejsce budowy prefabrykowanych elementów, a cały proces na miejscu sprowadza się tylko do ich połączenia.