Jak sprawdzić punkty karne?

Każdy kto jest kierowcą jakiegoś pojazdu i ma uprawnienia do tego musi uważać, żeby nie złamać przepisów ruchu drogowego, gdyż może skończyć się do mandatem i otrzymaniem punktów karnych. Punkty karne to kara za przestępstwa lub wykroczenia w ruchu drogowym.

System punktów karnych

System punktów karnych działa w wielu krajach na świecie w tym również Polsce. W naszym kraju, gdy przekroczy się 24 punkty kierowca wysyłany jest na egzamin który ma na celu sprawdzić jego umiejętności, a jeśli go nie zda to straci prawo jazdy. Inna sytuacja jest, gdy kierowca posiada uprawnienia krócej niż rok, gdyż wtedy już po uzyskaniu 20 punktów karnych traci on prawo jazdy.

Jak sprawdzić punkty karne?

Jak sprawdzić punkty karne? Są na to dwa sposoby, można sprawdzić to samemu przez Internet lub na komisariacie policji. Jeśli chce się sprawdzić to samemu w domu, to można to zrobić za pomocą usługi systemu CEPiK2.0. Jeśli dana jest osoba, chce sprawdzić ilość swoich punktów karnych w sieci to tak jak w wielu innych sytuacjach, na przykład urzędowych musi ona posiadać profil zaufany, aby potwierdzić swoją tożsamość. Kierowca może sprawdzić tylko swoją ilość punktów karnych, nie można tego zrobić za kogoś, na przykład za żonę czy dziecko.

Jeśli chce się sprawdzić swoje punkty karne przez wymienioną wcześniej usługę należy na danej stronie internetowej kliknąć przycisk sprawdź swoje punkty karne, a następnie system przeniesie daną osobę na stronę profilu zaufanego, gdzie należy zalogować się na swoje konto. Jeśli już się zalogujemy, to system przeniesie nas na stronę OBYWATEL.GOV.PL, gdzie wyświetli się informacja o ilości posiadanych punktów karnych

Urzędowe zaświadczenie o liczbie punktów karnych

Jeśli ktoś potrzebuje urzędowego zaświadczenia o liczbie swoich punktów karnych to może otrzymać je na komisariacie policji. Baza danych punktów karnych aktualizowana jest raz dziennie. Punkty karne po jakimś czasie się zerują, lecz najlepiej jest jeździć tak, aby nie mieć ich w ogóle. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście bezpieczna i rozważna jazda samochodem lub innym pojazdem. Nie chodzi tu tylko o mandaty, kary pieniężne i punkty karne, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo kierującego i innych użytkowników dróg- kierowców, pasażerów, ale także pieszych.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego podczas jazdy samochodem jak i pełne skupienie na jeździe jest bardzo ważne i może uratować zdrowie i życie nas samych jak i innych. Więc kierując pojazdem trzeba być bardzo ostrożnym, żeby nie złamać żadnych przepisów ruchu drogowego, ale też żeby nie doprowadzić do żadnej kolizji czy też wypadku. Należy pamiętać między innymi o nie przekraczaniu dozwolonej w prędkości lub o nie wyprzedzaniu innych uczestników ruchu w miejscach, w których jest to nie dozwolone. Zdanie egzaminu w naszym kraju nie należy do najłatwiejszych, więc chyba nikt przez swoją lekkomyślność i brawurę nie chciałby stracić tego uprawnienia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom bez pozwolenia
Następny artykułDziecko z foteliku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here