Obrona pracy licencjackiej - jak wygląda?

Obrona pracy licencjackiej – jak wygląda? Bardzo prosto. Pomimo że budzi wiele strachu. Stres będzie towarzyszył nam zawsze. Taka już ludzka psychika. Jednak zbyt duży lęk może blokować nasz umysł. Dlatego pokrótce przedstawię Ci, jak się do tej obrony przygotować, by przeżyć ją bez zbytniego lęku. Zakończysz egzamin z sukcesem. Przygotowywałeś się przecież do niego cały rok.

Obrona pracy licencjackiej – jak wygląda?

W dniu obrony przychodzisz do uczelni i stajesz w grupce swych pobratymców, którzy również będą bronić pracy. Czekacie na wywołanie Was z listy. Lista zwykle ułożona jest alfabetycznie. Możesz zatem przewidzieć, o której mniej więcej godzinie będziesz musiał przekroczyć próg sali egzaminacyjnej.

W komisji egzaminacyjnej zasiadają 3 osoby. To Twój promotor, pod którego okiem pisałeś pracę licencjacką. Jest on dla Ciebie wielkim wsparciem. Druga osoba to recenzent. Do niego należy ocenienie Twojej pracy.

Ostatnia osoba w komisji to przewodniczący komisji. Przewodniczący sprawdza Twoją tożsamość, gdy tylko wejdziesz na salę. Potem siadasz na wyznaczonym miejscu i losujesz 2 pytania. Dotyczą ogólnej wiedzy. Trzecie natomiast tyczy się treści Twojej pracy licencjackiej. Pytanie to pada z ust promotora.

Na to pytanie zawsze odpowiesz, ponieważ znasz temat, nad którym pracowałeś cały rok. Tutaj nic Cię nie zaskoczy. To oznacza, że jeżeli potykałeś się przy odpowiedziach na 2 pierwsze pytania, na trzecie odpowiesz płynnie i pewnie, a to daje Ci możliwość zdania egzaminu na pozytywną ocenę.

Zanim zaczniesz odpowiadać, masz czas na przygotowanie się do odpowiedzi. Masz przed sobą kartkę na notatki i długopis. Możesz uszeregować sobie kolejność zagadnień w punktach, co ułatwi Ci zdawanie egzaminu.

Obrona pracy licencjackiej to dyskusja i zbaczanie z tematu

Dlaczego tak się dzieje? W momencie obrony jesteś już w pełni ukształtowanym człowiekiem. Masz szeroką wiedzę i jesteś w stanie porozmawiać na luzie nawet z osobami z komisji egzaminacyjnej. Teraz są one dla Ciebie prawie partnerami.

Bądź pewny siebie, wyluzowany, a wszystko przebiegnie gładko i miło. Skoro uczyłeś się przez wszystkie lata studiów licencjackich, masz wiedzę na wiele tematów. Poza tym, jeżeli pokażesz, że jesteś w stanie zdobytą wiedzę przekazać, zyskasz lepszy stopień.

Mogą paść dodatkowe pytania. Będą one podpowiedziami, jeżeli nie bardzo znasz temat, który wylosowałeś. Mogą także dotyczyć zupełnie czego innego, np. zostaniesz zapytany o dalsze rozwijanie Twojej kariery, plany na przyszłość itd.

Czego potrzebujesz do obrony pracy licencjackiej?

Na pewno masz już zebrane wszystkie materiały, które w uporządkowany sposób napisałeś i wydrukowałeś na kartach A4. Zaniosłeś kartki do introligatora, który elegancko oprawił Ci Twoją pracę w sztywną okładkę.

Masz zdane wszystkie zaliczenia i teraz czas na ten najważniejszy jak dotąd egzamin. Wcześniej stresowałeś się maturą. Potem przyszły inne egzaminy, które po porównaniu ich z maturą były znacznie mniej stresujące.

Zapewniam Cię, że obrona pracy licencjackiej jest dużo łatwiejsza niż ta życiowa matura. Ważne, abyś podszedł do obecnego egzaminu na luzie. Nie ucz się już na 3 dni przed terminem obrony. Odpocznij, wyjedź na wycieczkę rowerową, pobiegaj. Pomedytuj, pośpiewaj, potańcz itp., a przede wszystkim wyśpij się porządnie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPokój dziecięcy
Następny artykułJak rzucić palenie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here