Jak ułożyć kostkę Rubika krok po kroku

Zawrotna kariera kolorowego sześcianu. Zabawka, wynaleziona przez węgierskiego profesora ma już prawie pół wieku. W 1974 roku ujrzała światło dzienne jako niepozorne pudełeczko złożone z małych sześcianików o powtarzających się kolorach: białym, żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym i pomarańczowym. Sam twórca przyznał się potem, że rozwiązanie własnej łamigłówki zajęło mu blisko miesiąc.

Popularność kostki Rubika

Do Polski ta cudowna zabawka dotarła w roku 1980 i szybko osiągnęła status super atrakcji. Każdy z pokolenia dorastającego w latach osiemdziesiątych chciał ja posiadać na własność. Kolorowy sześcian stał się obiektem pożądania. Ten, kto potrafił rozwiązać układankę w szybkim tempie, zyskiwał uznanie i poklask rówieśników. Na szkolnych korytarzach i placach zabaw, podwórkach można było zaobserwować turnieje, pojedynki wyłaniające kolejnych mistrzów kostki Rubika. Rodzice i nauczyciele, a szczególnie od matematyki zacierali ręce. Oto znalazło się panaceum, sprzymierzeniec w treningu uwagi, logicznego myślenia i analizy przestrzennej wśród młodzieży. Zabawa w kostkę Rubika wymagała stanu skupienia, zręczności i cierpliwości, czyli kolejne zalety i plusy. Rodzice chętnie ulegali namowom i nabywali tenże przedmiot w ramach prezentu dla swoich pociech.

Jak ułożyć kostkę Rubika krok po kroku

Z upływem lat wydawało się, że o tej zabawce łamigłówce wiemy już wszystko. Jej popularność zmalała i nie była już postrzegana, jako najciekawsza logiczna układanka. W latach dziewięćdziesiątych przybyło jej kilku poważnych konkurentów: gry komputerowe i gry na konsole. Jednak nie bez powodu jej pierwotna nazwa w języku węgierskim brzmi „magiczna kostka”. Ta magia polega na niekończącej się liczbie kombinacji w rozwiązywaniu łamigłówki. Podaje się, że istnieje 43 tryliony sposobów na ułożenie kostki. Konstruktorzy zabawek poszli dalej i zaproponowali kolejnym pokoleniom zupełnie nowe kształty, kolory i fakturę łamigłówki.

W ofercie zabaw edukacyjnych, wywodzących się od kostki Rubika, znajdziemy oszałamiająca ilość wariacji i konfiguracji na jej temat. Dzisiaj możemy mówić o wielkiej rodzinie „magicznej kostki”. W tym triumfalnym powrocie kolorowego sześcianu na salony duże zasługi ma sieć internetowa. Razem z rozwojem różnych forów internetowych dla graczy pojawiły się też i takie, gdzie dzielono się wiedzą jak ułożyć kostkę Rubika krok po kroku. Znajdziemy tu dużo praktycznych porad na temat metod układania sposobem LBL, Corners First, Fridrich, Rouxa, Petrusa czy Columns First. Na obecnych pasjonatów i miłośników kostki Rubika znaleziono wdzięczne określenie- speedcuberzy. Ich grono na świecie i w Polsce wciąż się powiększa. Z zabawy z kolorowym sześcianem urosła nam prawdziwa dyscyplina sportowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here