Dziecko z foteliku

W myśl obowiązujących aktualnie przepisów, w naszym kraju wożenie dziecka jest obowiązkowe od chwili jego urodzenia aż do momentu, kiedy nasza pociecha osiągnie wzrost co najmniej 150 centymetrów. Co ważne, ustawa nie precyzuje, do jakiego wieku dziecka jest to konieczne. Ta uwaga jest istotna szczególnie dla rodziców dzieci niskiego wzrostu. W razie kontroli może bowiem okazać się, że otrzymamy mandat, jeśli naszym samochodem będzie podróżował nastolatek, który będzie niższy niż przepisowe 1,5 metra.

Dziecko z foteliku

Kolejny ważny aspekt dotyczy tego, kto w razie kontroli i stwierdzenia przez funkcjonariuszy policji, że doszło do naruszenia przepisów ponosi odpowiedzialność. Prawo mówi jasno, że obowiązek dopilnowania, by małoletni o wzroście poniżej 150 centymetrów podróżowali w przeznaczonych do tego celu fotelikach spoczywa wyłącznie na kierowcy samochodu. Warto o tym pamiętać, że jeśli rodzice dziecka podróżują tym samym samochodem, ale nie pełnią w nim funkcji kierowcy.

Kodeks drogowy jasno określa też, w jakich typach samochodów powinno montować się foteliki dziecięce. Są to:

  • pojazdy należące do kategorii M1, czyli takie, w których poza kierowcą może podróżować nie więcej niż osiem osób;
  • samochody zaklasyfikowane do kategorii N1, N2 oraz N3, służące przede wszystkim do transportu ładunków, których dopuszczalna masa całkowita wynosi kolejno trzy i pół, dwanaście oraz powyżej dwunastu ton.

Istotną kwestią jest również budowa fotelika. Ta powinna zapewniać pełne bezpieczeństwo małego pasażera, a sam fotelik musi przejść odpowiednie badania i posiadać homologację. Zamiennie do fotelika można użyć także innego urządzenia mocującego – oczywiście pod warunkiem, że spełnia one wymienione przed chwilą wymagania.

Jakie są wyjątki?

Warto poza tym odnotować, że polskie przepisy dopuszczają pewne wyjątki i w ściśle określonych sytuacjach dopuszczają możliwość przewiezienia dziecka bez użycia fotelika. Możemy zrobić tak, jeśli:

  • dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do podróżowania w ten sposób;
  • podróżujemy taksówką lub pojazdem zarejestrowanym jako własność służb mundurowych lub medycznych;
  • jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a jego budowa ciała uniemożliwia przewożenie w foteliku;
  • jeśli na tylnej kanapie nie ma miejsca na trzeci fotelik – wówczas najstarsza pociecha może podróżować tylko przypięta pasami bezpieczeństwa.

Niezależnie od przepisów, powinniśmy też zachować zdrowy rozsądek. Dotyczy to zwłaszcza użytkowania fotelików, których stan budzi uzasadnione podejrzenia co do ich bezpieczeństwa. Należy zachować dużą ostrożność wyciągając dziecko z foteliku – zwłaszcza, jeśli robimy to parkując przy ruchliwej ulicy. Wówczas powinniśmy zrobić to od strony drzwi otwierających się na chodnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here