domy kopułowe

Budowa własnego domu to marzenie wielu z nas. Niestety na drodze ku jego realizacji stoją przeróżne przeszkody. Najpoważniejszą często okazuje się brak wystarczających funduszy. Jeśli nie chcemy zaciągać wysokiego kredytu, który będziemy musieli spłacać przez kolejne kilkadziesiąt lat, warto pamiętać, że na rynku istnieją obecnie technologie pozwalające wybudować dom bez kosztów tak wysokich jak w przypadku tradycyjnych sposobów.

Domy kopułowe

Jedną z nich są domy kopułowe, które od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, a ich liczne zalety nie sprowadzają się tylko i wyłącznie do niskiej ceny. Domy kopułowe przyciągają uwagę już swoją formą, która ze względu na użycie szkieletu o specyficznej formie wyróżnia się na tle pozostałych budynków. Wbrew pozorom nie jest to jednak technologia nowa w naszym kraju. Pierwsze tego typu konstrukcje wybudowano w Polsce bowiem już w latach 60 ubiegłego wieku. Za ich stworzenie odpowiadał słynny architekt Witold Lipiński. Do najbardziej znanych przykładów jego pracy zaliczyć należy z całą pewnością tak zwane igloo, doskonale znane mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym Wrocław, a także stację pogodową zlokalizowaną na szycie znanym wśród piechurów – Śnieżce.

Obecnie w całym kraju stoi co najmniej kilkaset domów kopułowych. Wśród nich są zarówno obiekty użyteczności publicznej – jak chociażby wspomniane przed momentem obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce – oraz mnóstwo prywatnych budynków.

Technologie

Domy kopułowe można wznosić w różnych technologiach. Dobór odpowiedniego rozwiązania powinien być podyktowany zarówno wymaganiami inwestora oraz jego możliwościami finansowymi i logistycznymi, jak specyfiką działki, na której dom będzie wybudowany. Wszystkich, którzy mają jakiekolwiek obawy co do wytrzymałości i funkcjonalności takich obiektów, spieszymy jednak uspokoić. O ile tylko dom kopułowy będzie odpowiednio zaprojektowany i wzniesiony z użyciem właściwych materiałów, bez najmniejszych problemów poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach, wliczając w to między innymi porywisty wiatr lub silne opady. Te nie zalegają bowiem na dachu, zsuwając lub spływając z jego powierzchni, co powoduje, że ich użytkowanie jest bardzo bezpieczne.

Dla wielu inwestorów koronnym argumentem przemawiającym za budową domu kopułowego jest jednak cena. Najtańsze i najmniejsze konstrukcje tego rodzaju można wznieść już za niespełna 20 tysięcy złotych – mowa tu przede wszystkim o domkach letniskowych. Jeśli jednak zamierzamy wykorzystywać go jako dom całoroczny dla całej rodziny, powinniśmy pomyśleć o nieco większej powierzchni użytkowej, wynoszącej co najmniej 70 metrów kwadratowych. Wówczas jego budowa pochłonie koszt około 26-30 tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here