Jak szybko zasnąć

Sen jest bardzo ważną częścią w życiu każdego człowieka. Wpływa zarówno na procesy psychologiczne, jak i fizjologiczne. Nie należy bagatelizować żadnych problemów ze snem, zarówno tych krótkotrwałych, jak i tych, które trwają zdecydowanie za długo. Jest także kilka wytycznych, które mówią o tym ile godzin snu, potrzebuje człowiek w danym okresie swojego życia.

Ile godzina trzeba spać?

Dzieci w przedziale wiekowym 6-13 powinny spać od 9 do 11 godzin. Nastolatki 14-17 od 8 do 10 godzin. Tutaj szczególnie trzeba tego pilnować, gdyż jest to młodzież w wieku szkolnym, której wydaje się, że sen nie jest za wiele potrzebny do życia. Dorośli dobrze, by było, jakby spali od 7 do 9 godzin. Zatem jak szybko zasnąć, aby rano być wypoczętym i pełni życia? Jest na to kilka sposobów.

Jak szybko zasnąć?

Można zacząć suplementację. Wtedy lekarz dobierze nam odpowiednie leki, który zawierają melatoninę, cynk, magnez i witaminęB6. Są to składniki, które pomogą nam w szybkim zaśnięciu. Ważne jest też, aby dobrać odpowiednie dawki takich leków. Nie należy brać więcej, niż, to co zalecił lekarz. Można także stosować zioła i zielone herbaty, które wspomagają nasz sen. Gdy jednak nie chcemy brać żadnych leków, czy suplementów, to najprostszym rozwiązaniem jest wieczorny spacer lub aktywność fizyczna. Jeśli dobrze się dotlenimy, przed snem to nasz organizm sam będzie się, domagał odpoczynku. Dobrym sposobem jest także wywietrzenie sypialni.

Jeśli jest upalne lato, to dobrze jest mieć otwarte okno, by mieć cały czas dopływ świeżego powietrza, który pomaga nam w zaśnięciu. Innym sprawdzonym sposobem jest też tak zwane wyciszenie się przed snem, które polega na tym, by odłożyć laptopa, tablet, czy telefon dużo wcześniej niż przed samym położeniem się do łóżka. Nie należy, także bagatelizować źle dobranej poduszki, czy kołdry. Jeśli są to rzeczy, które nas rozpraszają i wybudzają na tyle, że mamy przed sobą kolejną nieprzespaną noc, to lepiej jest udać się do specjalistycznego sklepu z poduszkami i kołdrami, gdzie dobiorą nam odpowiednią pościel. Jeśli masz taką możliwość, to warto zrobić sobie przed spaniem ciepłą kąpiel z użyciem zapachowych świeczek, czy olejków eterycznych. Dzięki temu Twój organizm odpręży się i zrelaksuje przed snem.

Również w zasypianiu mogą nam pomóc różnego rodzaju muzyka relaksacyjna. Wystarczy wybrać odpowiednio dobrane do naszego gustu muzykę i się w nią wsłuchać i wtedy organizm sam zacznie zapadać w sen. Można wypróbować kilka sposobów naraz, jeśli jesteśmy przekonani, że to nam nie pomoże. Warto też na przykład naprzemiennie stosować wybrane metody. Jeśli znajdziemy odpowiedni sposób dla siebie, to nasz organizm w końcu będzie, mógł spokojnie się zrelaksować, a my rano nie będziemy zniecierpliwieni i zmęczeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here