Karmienie piersią a kawa

Przetrwałaś dziewięć miesięcy ograniczania lub zupełnego wykluczania z diety niektórych ulubionych potraw i napojów. Więc teraz, gdy jesteś już nową mamą karmiącą piersią, możesz się zastanawiać, co może wrócić do twojego codziennego menu, a co wciąż nie powinno się w nim pojawiać.

Karmienie piersią a kawa

Na szczycie listy zagwozdek znajdować może się karmienie piersią a kawa. Czy można pić kawę, herbatę lub napoje gazowane z kofeiną w ilościach podobnych do tych sprzed ciąży, jedynie w niewielkich ilościach, czy wcale? Czy podczas karmienia piersią bezpiecznie jest pić kawę, herbatę i inne napoje zawierające kofeinę? Oto, co musisz wiedzieć na ten temat.

Tak, picie kawy i innych form kofeiny podczas karmienia piersią jest bezpieczne, tak samo jak podczas ciąży. Nie musisz rzucać tego codziennego nawyku, tylko dlatego, że karmisz piersią. Chociaż w mleku matki pijącej kawę można znaleźć ślady kofeiny, ilość przekazana dziecku jest na ogół zbyt mała, aby wywołać jakiekolwiek poważne skutki uboczne.

To powiedziawszy, niektóre dzieci są bardziej wrażliwe na kofeinę niż inne. Na przykład wcześniaki i noworodki mogą być nieco bardziej wrażliwe niż starsze dzieci. Jeśli zauważysz, że twój maluch wydaje się bardziej wybredny, drażliwy, rozbudzony lub nadmiernie aktywny po kilku filiżankach kawy, możesz zastanowić się nad tym aby trochę ograniczyć swoje spożycie kofeiny i sprawdzić, czy zauważysz poprawę w zachowaniu dziecka.

Planowanie spożycia kofeiny

Najlepiej jest zaplanować spożycie kofeiny i rozłożyć je w ciągu dnia tak, aby nie pić kawy lub herbaty tuż przed karmieniem piersią, lub odciąganiem pokarmu. Takie planowanie da kofeinie czas na wydostanie się z organizmu do momentu, gdy dziecko będzie głodne i nadejdzie pora karmienia. Ile kofeiny jest w porządku podczas karmienia piersią? Wytyczne różnią się nieznacznie w zależności od źródła, ale generalnie od 200 do 300 mg kofeiny dziennie jest w porządku, gdy karmisz piersią.

Czy istnieje ryzyko spożywania kofeiny podczas karmienia piersią? Picie niewielkiej lub umiarkowanej ilości kofeiny nie stanowi żadnego zagrożenia dla ciebie ani twojego dziecka. Ale każde niemowlę różni się pod względem tego, jak zareaguje na spożycie kofeiny (jeśli w ogóle).

Jeśli twoje dziecko jest bardziej wrażliwe na kofeinę, może być bardziej niespokojne lub wybredne, może mieć problemy ze snem lub uspokojeniem się. Po prostu miej ją na oku i zobacz, czy pomaga to zmniejszyć ilość spożywanej kofeiny i spożywać ją na kilka godzin przed karmieniem.

Najważniejszy jest umiar

Umiar jest kluczowy, jeśli chodzi o większość pokarmów i napojów podczas karmienia piersią, a kofeina nie jest wyjątkiem. Nie ma powodu aby obawiać się, że musisz całkowicie zrezygnować z codziennej filiżanki lub dwóch kawy, czy herbaty podczas karmienia piersią.
Po prostu pamiętaj o zaleceniach dotyczących bezpiecznej ilości i spróbuj wypić napój na kilka godzin przed karmieniem dziecka. Dzięki temu prawdopodobnie unikniesz możliwych problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here