kuchnia z aneksem
fot. Pixabay.com

Kuchnia to serce każdego domu. Okazuje się, że to właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu. Nie tylko przygotowujemy tu posiłki dla całej rodziny, ale nierzadko także przyjmujemy gości. Co więcej, to właśnie tę przestrzeń urządzamy po dokładnym planowaniu. Kuchnia ma być nie tylko reprezentacyjna, ale przede wszystkim praktyczna. Jaki układ kuchni jest najlepszy? Przeczytaj już teraz.

Trójkąt roboczy w kuchni

Uznaje się, że każdy inwestor nieruchomości powinien urządzać wnętrza wedle własnych potrzeb i upodobań. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy ma doświadczenie i wiedzę, zgodnie z którą użytkowanie kuchni będzie naprawdę komfortowe. Pomijając już walory estetyczne, projektanci uwzględniają tzw. trójkąt roboczy w kuchni, który ma być priorytetem podczas realizacji projektu tej przestrzeni.

Bez względu na to, czy wykorzystywana będzie kuchnia zamknięta, a może kuchnia z aneksem, układ kuchni powinien być jednolity, by zapewnić optymalną funkcjonalność. Eksperci biorą pod uwagę przede wszystkim czynności, takie jak przechowywanie produktów spożywczych, przyrządzanie posiłków, ale też prace porządkowe, jak zmywanie naczyń. Patrząc na te aspekty, każda kuchnia bez względu na to, czy mieści się w mieszkaniu z rynku wtórnego bądź też jest to mieszkanie z rynku pierwotnego, musi zawierać elementy takie jak:

  • lodówka,
  • zmywarka,
  • zlewozmywak,
  • blat kuchenny,
  • kuchenka,
  • piekarnik,
  • szafki.

To oczywiście podstawowe wyposażenie, bo dodatkowe akcesoria są już dobierane wedle indywidualnych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że każdy wymieniony element kuchni musi zostać zamontowany w odpowiednim miejscu.

kuchnia na salon
fot. Pixabay.com

Ergonomiczna kuchnia – układ wyposażenia

O ile pokój dziecka czy sypialnia mogą być urządzone dowolnie i tutaj rzeczywiście liczą się indywidualne preferencje, to już kuchnia powinna zostać stworzona zgodnie z przyjętym schematem, który mówi o wygodzie i funkcjonalności tego pomieszczenia. Tym samym, najlepsza jest kuchnia w kształcie litery L. Taki układ kuchni daje mnóstwo możliwości urządzania, jednak wszystkie sprzęty powinny być montowane według tej kolejności:

  • Szafki do przechowywania zapasów żywności, które nie wymagają trzymania w lodówce oraz lodówka,
  • Szafki do przechowywania garnków i naczyń,
  • Strefa zmywania ze zlewozmywakiem oraz zmywarką, a także miejscem na odpady,
  • Strefa przygotowania posiłków wraz z blatem roboczym,
  • Miejsce do gotowania, pieczenia i innego rodzaju przetwarzania wszelakich potraw.
kuchnia biala z drewnem
fot. Pixabay.com

Kuchnia zamknięta czy otwarta na salon?

Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W mieszkaniach nowych najczęściej oferowana jest kuchnia z aneksem, zaś w starszym budownictwie spotyka się kuchnie całkowicie oddzielne, za to z oknem. Wybór jest dowolny.

Jeśli spojrzymy na aspekty estetyczne i trendy w projektowaniu nieruchomości, wybierzemy raczej kuchnię otwartą na salon. Taka sprzyja także spędzaniu czasu wolnego w gronie rodziny, jest wygodna, bo połączona z reprezentacyjnym salonem. Kuchnia połączona z salonem optycznie powiększa przestrzeń, może być dekoracyjna i pięknie będzie komponować się z meblami salonowymi, jak antyki. Z drugiej jednak strony, to pomieszczenie musi być zawsze utrzymane w czystości, by goście nie musieli patrzeć na brudne garnki. Z kuchni zamkniętej korzystają zaś najczęściej ci, którzy nie spędzają w tej przestrzeni zbyt dużo miejsca i traktują kuchnię jako typowo praktyczne pomieszczenie. To także ci, którzy obawiają się rozprzestrzeniania w całym domu zapachów, jakie powstają w procesie przyrządzania posiłków.

Warto dodać, że dzisiaj świetnie sprawdza się kuchnia z wyspą. Sama wyspa daje dodatkową przestrzeń z blatem i do przechowywania kuchennych akcesoriów. Stanowi też doskonałe rozwiązanie, jeśli pod uwagę bierzemy naturalne oddzielenie kuchni od miejsca salonowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here