Co się zalicza do stażu pracy?

Pracownicy powinni dbać o to, aby mieć udokumentowany swój staż pracy. Niesie to ze sobą wiele korzyści – wyższa emerytura, wyższa renta, możliwość wcześniejszego skorzystania z różnych świadczeń. W niektórych firmach nie trzeba czekać do emerytury, aby mieć korzyści z udokumentowanego stażu pracy, ponieważ występuje w nich dodatek stażowy do wypłaty, a także dodatkowe nagrody jubileuszowe. W niemalże każdym zakładzie pracy staż pracy wpływa na długość urlopu i czas wypowiedzenia. Dla wielu osób podstawową trudnością jest to, że nie wiedzą, co się zalicza do stażu pracy.

Co się zalicza do stażu pracy?

Warto poszerzyć swoją wiedzę o to, co się zalicza do stażu pracy, a się do niego nie wlicza. Jest wiele sytuacji, które budzą wątpliwości i są niejasne dla zwykłych ludzi.

Z pewnością do okresu stażu pracy zaliczana jest praca na umowę o pracę oraz umowę zlecenie. Do stażu pracy wliczane są także okresy nauki. Czas doliczany do stażu pracy doliczany jest w zależności od tego, jaką szkołę pracownik ukończył. Najwięcej lat pracy dochodzi po ukończeniu studiów wyższych, gdzie liczy się już ukończenie licencjatu. Jednak gdy ktoś pracuje i jednocześnie studiuje, to musi wybrać, który z tych dwóch okresów wlicza się do stażu pracy.

Ponadto do stażu pracy zaliczany jest okres czynnej i zawodowej służby wojskowej, czas odbywania studiów doktoranckich, który kończy się uzyskaniem stopnia doktora, jednak nie wlicza się więcej niż 4 lata. Oprócz tego wlicza się okres prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz pracy w takim gospodarstwie, dzięki czemu osoby, których rodzice posiadali gospodarkę i w niej pracowały, mogą doliczyć sobie lata pracy od 16 roku życia, podczas których pracowali w gospodarstwie rolnym rodziców. Do stażu pracy wlicza się też czas, za który pracownik, który został przywrócony do pracy, otrzymał sądownie przyznane wynagrodzenie.

Wlicza się także czas, o który pracownik miał skrócony czas wypowiedzenia umowy, gdy doszło do zwolnienia pracownika z przyczyn zależnych od pracodawcy i za które otrzymał odszkodowanie. Do stażu pracy wlicza się także czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz czas pobierania stypendium od starosty dla bezrobotnych. Także wlicza się do stażu pracy odpowiednio udokumentowany czas pracy u zagranicznego pracodawcy.

Urlop macierzyński a staż pracy

Wiele osób nie ma pewności, czy urlop macierzyński i wychowawczy wliczają się do stażu pracy. Urlopy macierzyńskie i wychowawcze są okresami, w których nie pełni się obowiązków na rzecz pracodawcy, ale jednocześnie pozostaje się zatrudnionym. W przypadku urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje wynagrodzenie, dlatego cały okres urlopu macierzyńskiego wlicza się do czasu stażu pracy. Podobnie urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy, gdy jest odpowiednio udokumentowany.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyty bankowe Polaków
Następny artykułZaburzenia lipidowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here