Zaburzenia lipidowe

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie, kondycję oraz na to, w jaki sposób się odżywia. Ludzie zaczęli zwracać uwagę na to, że dzięki dbaniu o swoje ciało poprzez ćwiczenia i zbilansowaną dietę czują się coraz lepiej. Dzięki odpowiednim mikro i makro elementom dostarczonym do naszych organizmów mamy więcej energii i siły witalnej. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Dzięki większej świadomości możemy w porę rozpoznać niepokojące nas objawy przeróżnych schorzeń. Oczywiście w celu potwierdzenia jakichkolwiek przypuszczeń i postawienia diagnozy najlepiej udać się do lekarza. Niestety choroby układu sercowo-naczyniowego są w naszym kraju najczęstszą przyczyną zgonów. Oczywiście nie tylko u nas stanowią one największy procent. Problem jest znacznie większy, ponieważ dotyczy Europy. Ludzie chorują na nadciśnienie tętnicze, zwężenie naczyń krwionośnych spowodowane obecnością blaszek miażdżycowych – zwane miażdżycą, choroby naczyń mózgowych, obwodowych, a także tętniaków. Oczywiście, jeśli jest skutek, musi być również przyczyna. Zatem co przyczynia się do tego problemu?

Zaburzenia lipidowe

Zaburzenia lipidowe, nadwaga, otyłość, cukrzyca lub palenie papierosów.
Niestety nie zawsze sama dieta i ćwiczenia są w stanie poprawić nasze zdrowie. Niektóre rzeczy są uwarunkowane genetycznie.

No dobrze, wyjaśnijmy sobie teraz, czym są te zaburzenia.

Zaburzenia lipidowe jest to stan, w którym stężenie lipidów i lipoprotein w plazmie nie jest zgodna z wartościami mieszczącymi się w normie. Wiążą się one z zaburzeniami cholesterolu w naszym organizmie.

Jak można zdiagnozować chorobę?

Zaburzenia lipidowe możemy zdiagnozować dzięki wykonaniu badania zwanego lipidogramem. Ważne, abyśmy przez 8 godzin poprzedzających badanie nie spożywali żadnych posiłków. Musimy wykonać je na czczo tak jak w przypadku morfologii. Podczas tego badania oznaczany jest poziom stężenia czterech podstawowych frakcji cholesterolu. Dzięki wynikom tego testu lekarz może stwierdzić, z jakim zaburzeniem mamy problem.

Oczywiście poziom cholesterolu rośnie wraz z wiekiem. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Co zatem zrobić, aby zmniejszyć ryzyko tych zaburzeń?

Zaburzenia lipidowe muszą być leczone. Dzięki takiemu leczeniu możemy zapobiec rozwojowi miażdżycy. Jest takie mądre powiedzenie – ”lepiej zapobiegać niż leczyć!” Warto zatem postawić na profilaktykę. Oczywiście leczenie farmakologiczne jest równie ważne, gdyż czasami może być już nieco za późno na zapobieganie. Niestety głównym czynnikiem prowadzącym do takich zaburzeń jest niewłaściwa dieta. Owszem są też czynniki genetyczne, ale zdecydowanie przeważa nasz sposób odżywiania się. Niestety mamy skłonności do spożywania w dużych ilościach tłuszczów zwierzęcych rezygnując przy tym z antyoksydantów zawartych w warzywach czy też owocach. Zwróćmy zatem uwagę na naszą dietę, ponieważ może nas uratować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here